Истражувањето покажа: Пушачите имаат двојно поголем ризик од сериозна состојба на корона вирус

13 мај, 2020
пушач

Пушачите и поранешните пушачи, вклучително и корисници на е-цигари, имаат скоро двојно поголема веројатност да добијат потежок облик на ковид-19 како отколку не пушачите, според истражувањето на Универзитетот во Калифорнија, Сан Франциско.

„Пушењето е поврзано со значително поголем ризик од напредување на„ Ковид-19 “, рече Стантон Гланц, професор по медицина, јавува CNN.

Студиите објавени во Кина, Јужна Кореја и САД покажуваат дека околу 30% од пациентите кои биле пушачи развиле потешки форми на „Ковид-19“, во споредба со 17,6 проценти од непушачите.

Авторите истакнаа дека пушењето и употребата на е-цигари го зголемуваат ризикот и сериозноста на инфекции на белите дробови како резултат на оштетување на горниот респираторен тракт и намалена функција на белите дробови.

Тие ги повикаа здравствените работници, прекинот на пушењето да го стават на списокот на чекори потребни за борба против пандемијата, и повикаа на ажурирање на собирањето податоци за пушачите и корисниците на е-цигари за да видат колку се изложени на ризик да се заразат од коронавирус.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi