Како правилно да измиете и исушите памучна маска: Само на овој начин ќе обезбедите соодветна заштита од вирусот!

13 април, 2020
maski

Експертите препорачуваат на овој начин да ги измиете памучните маски…

Додека ние продолжуваме да се бориме против пандемијата на корона вирусот, Центрите за контрола и превенција на болести препорачуваат да се носат маски за лице во јавноста додека се купуваат основни средства за живот. Особено се препорачува за луѓе кои живеат во тешко погодени области со Ковид 19. Но, има една важна работа што многумина од нас не ја сфаќаат: миењето маски за лице е исто толку важно како и нивното носење.

Истражувањата велат дека изворот од надворешната страна на маската може да трае до седум дена. Исто така е заклучено и дека може да се користат разни средства за дезинфекција за правилно чистење на маската.

Експертите препорачуваат вака да ја исперете маската за лице:

“Памучната лепенка не е дизајнирана за целосно да ги филтрира вирусните честички во опсегот на нанометар. Сепак, би можело да биде од голема корист за асимптоматските луѓе кои обично не носат ништо”, вели Родни Рох, соработник на Универзитет во Тексас.

Димитри Маринов, доцент на катедрата за хигиена на Медицинскиот факултет во Варна, изјави за Хафингтон пост дека 97% од вирусните честички во воздухот можат лесно да навлезат во маската од платно.

„Затоа советуваме да носите маски од крпа како метод за заштита од другите, но не и за самозаштита“, додава тој.

 Колку често ни треба да ги переме маските?

Се препорачува маските да се перат барем еднаш на ден. „Обично треба да ги миете кога ќе ги тргнете и ќе завршите да ги носите тој ден“, вели Рох.

„Избегнувајте допирање на лицето кога носите маска. Избегнувајте често прилагодување на маската, а ако сте принудени да го правите тоа, задолжително е миење на рацете пред и потоа“, додава тој.

Емили де Голијан, дерматолог од Џорџија, вели дека во идеални услови, маските не треба да се носат повеќе од 30 минути, бидејќи влагата од устата ги прави помалку ефикасни и полесно го пренесуваат корона вирусот.

„Доколку сте вработени на прометно место или на места каде е невозможно да остварите социјални растојанија, размислете да ја миете маската или да ја менувате на секои два часа“, советуваат експертите.

Кој е најдобриот начин за перење и сушење на маската?

При перење на маската треба да користите детергент со некое белило или други активно состојки. Тие ги убиваат бактериите поефикасно од стандардните детергенти, објасни Рох.

Перење во машина е најдобро, а се препорачуваат највисоки можни температури кои ткаенината може да ги поднесе.

“Температурата треба да биде најмалку 60 целзиусови степени. Немаме студии за КОВИД-19, но истражувањата покажуваат дека САРС умира на температура над 60 целзиусови степени”, велат експертите.

Можете исто така да ги дезинфицирате маските со пеглање.

Ако сте во можност маските да ги перете само на рака, тогаш тријте ги со сапун цели 20 минути и измијте ги со топла вода.

Кога станува збор за сушење, најдобрата опција е да ги исушите во сушара или со пегла.