Кои 4 земји претрпеа најголема економска штета како последица од Корона пандемијата?!

11 јуни, 2020
kriza

Италија е меѓу земјите кои се најмногу погодени од економската криза настаната од пандемијата на Ковид-19.

Ова е резултат добиен по редовниот тромесечен извештај кој се однесува само на економските последици од пандемијата, а во кој се наведува дека последиците ќе се почувствуваат во наредните месеци и се предвидува пад на општествените производи помеѓу 8 и 11 проценти, што е речиси двојно повеќе од предвидениот пад на општественото производтсво на светско ниво.

Покрај Италија, земји кои претрпеле најмногу економски штети се и Шпанија, Франција и Велика Британија.

При тоа, повикани се земјите да ги зајакнат своите здравствени системи, да спроведат масовно тестирање на популацијата за откривање на заразените и да соработуваат во програмите за создавање на вакцина против Ковид-19.

На земјите им се советува и намалување на јавната потрошувачка и такси, како една од мерките за помош на компаниите да се опорават по кризата.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi