Објавени се резултатите од обдукцијата за смртта на Коби Брајант

16 мај, 2020
коби

Обдукција на телата на жртвите од хеликоптерската несреќа, во која почина и славниот американски кошаркар Коби Брајант, покажа дека тешките повреди се причина за смртта на сите девет жртви.

Во извештајот на 180 страници се вели дека тестот за дрога и алкохол на пилотот, бил негативен.

„Начинот на смртта беше потврден како несреќа“, се вели во извештајот.

Причината за несреќата, што се случи на 26 јануари во Калифорнија поради густа магла, сè уште се истражува.

Меѓу загинатите е и 13-годишната ќерка на Брајант, Дијана.

Патниците, вклучително и двајца соиграчи во кошаркарската екипа на ќерката на Брајант, нивните роднини и тренерот, оделе на турнир во градот Илјад Окс кога се случила несреќата.