Ова е најмалиот затвор во светот: Кој отслужува казна во него последните 164 години?

6 јуни, 2020
zatvor

Затворот Сарк во рамките на Каналските острови, е најмалиот затвор во светот кој сè уште работи. Или, барем така тврдат мештаните на овој југозападен остров во Англискиот канал, кој опфаќа само 5,45 квадратни километри во непосредна близина на Нормандија.

Затворот има само две ќелии без прозорци, а бил изграден во 1856 година за ситни престапници. Поточно, за оние чие „кривично дело“ може да се казни со максимум два дена затвор.

На пример, еден од првите затвореници во 19 век била собарка која на угледна дама од островот и украла шал.

Властите ги испраќаат сторителите на сите тешки кривични дела за кои е потребна подолга затворска казна до блискиот остров Гернзи, пренесува CDM.

Иако околу Сарк живеат околу 500 луѓе, двајца полицајци на островот тврдат дека имаат изненадувачка количина на работа. Најчестите криминални активности вклучуваат трговија со дрога, насилни дејства предизвикани од пијанство или возење под дејство на наркотици.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi