Оваа жена откри нов коронавирус. Одговори дали потекнува од лабораторија, а потоа испрати важно предупредување

2 јули, 2020
zena

Една од водечките кинески виролози од Вухан, беше надвор од градот кога и беше речено веднаш да се врати во лабораторијата.

Двајца хоспитализирани пациенти имале невообичаена пневмонија, а Центарот за контрола и превенција на болести во Вухан побарал нејзина стручна помош, бидејќи се стравува дека ќе се појави нов вид вирус, што може да биде опасно за јавното здравје.

Овие беа првите познати случаи на инфекција со коронавирус, а Žengli ги помина следните два месеци во лабораторија, обидувајќи се да открие сè што може за болеста ковид-19.

За неколку дена, таа го откри геномот на коронавирус со колегите, но нејзините откритија не ја видоа веднаш светлината на денот, поради што почнаа да кружат приказни дека кинеската влада се обидува да ја прикрие епидемијата.

Кинескиот новинар Гао Ју тврди дека Žengli му рекла дека е „замолчена“.

„Подоцна дознавме дека нејзиниот институт го заврши секвенционирањето на геномите и другите тестови на почетокот на јануари, но дека сè остана под превезот на тајноста“, рече тој.

Само една недела подоцна, тие податоци беа обелоденети.

Таа рече дека станува збор за нов вирус, а истражувањето открило дека 96 проценти е идентичен со вирусот пронајден кај лилјаците во Јунан.

Нејзиниот тим утврди дека 5 заразени пациенти имаат исти генетски секвенци што можат да се најдат кај сите коронавируси.

За време на нејзините 16 години работење со лилјаците, Žengli открила дека суптропските области на Кина претставуваат најголем ризик за пренесување на коронавирусот од животни на луѓето.

„Никогаш не очекував вакво нешто да се случи во Вухан, централна Кина“, рече таа.

Истражувањата сепак покажаа дека вирусот, најверојатно, имал помали фокуси пред да се влоши ситуацијата во Вухан.

„Со животот гарантирам дека вирусот нема никаква врска со мојата лабораторија“, напиша таа во февруари.

Žengli е еден од водечките светски истражувачи за коронавирус и откри десетици од нив во пештери на лилјаци.

Таа ја започна својата истражувачка работа во екот на епидемијата САРС, која се појави во 2002 година, а не се пријавени нови случаи од 2004 година.

Кога ги спореди примероците на САРС и новиот коронавирус, таа виде дека тие се слични.

Таа ги обиколи пештерите и зеде примероци од лилјаци. Сепак, со недели, тие не најдоа никакви знаци на нов коронавирус. Žengli беше очајна.

Тимот се подготвуваше да се врати дома кога друга лабораторија им даде опрема да тестираат за антитела кај луѓе заразени со САРС.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi