Предупредување на Светската Здравствена Организација: уште 3 симптоми што не смееме да ги игнорираме во врска со Ковид-19

2 јули, 2020
szo

Светската здравствена организација (СЗО) предупредува на уште три симптоми кои се карактеристични за Ковид -19. Претходно познати симптоми на инфекција со коронавирус се: треска, главоболка, гадење, губење на сетилата и мирис.

СЗО наведува дека е неопходно да се тестираат лица кои имаат скратен здив, бидејќи ковид-19 е еден од главните симптоми.

Покрај недостаток на здив, друг симптом е болка во градите во форма на притисок. Говорни тешкотии или проблеми со координацијата на движењата на телото се уште еден знак на ковида-19.

Според експертите, дел од заразените лица најверојатно ќе развијат поблага клиничка слика за која не е потребна хоспитализација, но потешки симптоми вклучуваат тешко или тешко дишење, скратен здив, болка во градите и тешкотии при движење на телото.

Во случај на потешки симптоми, задолжително е да се јавите кај лекар за да добиете соодветна терапија.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi