Путин сака засекогаш да биде претседател на Русија: „Размислувам за кандидатурa“

22 јуни, 2020
putin

Рускиот претседател Владимир Путин не ја исклучува можноста да се кандидира за претседател во случај да бидат усвоени уставните измени.

  • „Сè уште не сум одлучил ништо. Не ја исклучувам можноста за тоа. Ако тоа се појави во Уставот, постои можност за кандидирање. Ќе видиме“ – рече Путин во интервју за телевизијата „Русија 1“.

Во исто време, шефот на државата ги повика сите официјални лица да не бараат негов наследник, туку да ја вршат својата работа. „Ние треба да работиме, да не бараме наследници“, рече тој.

  • „Ќе кажам целосно отворено: ако тоа не се случи (усвојување на соодветна измена на Уставот), за две години, а знам од моето искуство, наместо нормална ритмичка работа на многу нивоа на власта, ќе започне потрагата по можни наследници“ – објасни претседателот, а пренесува „Спутник”.

Путин исто така објасни дека политичкиот систем на земјата не треба да се потпира само на шефот на државата, туку треба да има многу точки на поддршка и да се развива заедно со општеството.

Тој додаде дека тоа е причината зашто тој предложил измени во Уставот.

  • Животот се промени и тоа бара одредена реакција. Точно е дека, можеби, не може сè да се формулира во основниот закон. Но, исклучително е важно да размислите за проблемите што ги поставувате и, доколку е можно, да ги одразувате во основниот закон – заклучи претседателот на Русија.

Претходно беше решено дека гласањето за измените на Уставот на Руската Федерација ќе се одржи на 1 јули.

Во јануари 2020 година, Претседателот на Русија предложи измени во основниот закон на земјата, што ќе го направи овој документ повеќе усогласен со современите потреби. По дискусиите на работните групи за измените, Државната Дума на Русија го усвои нацрт-законот даден од Путин на 11 март. Во истиот ден, предлогот беше одобрен од Советот на Федерацијата. После тоа, рускиот претседател потпиша указ со кој се уредува гласањето за измените на Уставот да биде на 22 април, но овој датум подоцна беше одложен поради пандемијата со корона вирус.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi