Се плашите од чипување?! Тоа е бесмислено – веќе сме чипувани! Ние тоа самите доброволно го прифативме, па дури и го плативме!

30 јуни, 2020
cipuvanje

Тие веќе долго време нè следат преку паметните телефони. Тие ја следат нашата локација, ја читаат е-поштата, го знаат нашиот вкус, нивото на приход, омилените места … А ние не го  сфаќаме тоа и го потценуваме.

Нашите навики за потрошувачка се создаваат врз основа на нашите пребарувања, кои веќе долго време им се достапни на корпорациите. Сите податоци се наоѓаат во голема база на податоци.

Сите информации за нас се собираат на едно место. Се разбира, се верува дека сето ова се прави анонимно. Но, доволно е да го оставите вашето име / презиме, или да платите преку Интернет со регистрирана банкарска картичка и веќе целиот ваш живот и навиките им се познати.

Ако видат чип под кожата, во главата или во раката, луѓето ќе протестираат, ќе ги извадат, ќе ги скршат и ќе ги сокријат. Но, многумина доброволно носат чипови во џебот, го купуваат и ги ажурираат по потреба, според нив тоа е многу посигурно.

Најдобриот роб е оној што не знае дека е роб.

Многумина едноставно ја потценуваат и не ја разбираат сериозноста на ситуацијата. Тие освен што го набљудуваат нашето пребарување и ја следат нашата локација, честопати има случаи кога телефоните спонтано снимаат разговори за подобро поставување на огласи.

Ако користите карти за лојалност, тие можат многу лесно да го одредат вашиот вкус, вашата куповна моќ, бројот на потрошувачи во семејството и, се разбира, списокот на продавници во кои одите.

Банките ги анализираат сите наши пазарења. На пример, ако алкохолот се наоѓа почесто на списокот, на лицето се става ознака „зависен од алкохолизам“. Ќе биде таргетирана како личност која е поволна за земање на микро заем.

Во големите ИТ компании, дури и кога аплицирате за работа, тие задолжително ги анализираат вашите социјални мрежи. Ако тие не одговараат на идеологијата на компанијата, тогаш тие едноставно нема да ве вработат.

Сè им е познато за нас – нашата сегашна локација, местото каде што живееме (каде телефонот е најчесто во текот на ноќта), датумите на приходи и плаќања, интересите, вкусовите, навиките во исхраната, списокот на нашите пријатели и роднини од Messenger и другите социјални мрежи. Исто така знаат во која партија се наоѓаме и какви политички ставови имаме, според нашите објави и страните кои ги следиме.

Кои други информации би можеле да ги дознаат со вградениот чип? Тие знаат апсолутно сè за нас.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi