СЕ ПОЈАВИ МИСТЕРИОЗНО, МЕЃУЅВЕЗДЕНО ВОЗИЛО! Дали ова е дело на вонземјани, НАУЧНИЦИТЕ ЗБУНЕТИ! (ФОТО)

25 август, 2020
329221_wallpaper-1477870-1920_f

„Oumuamuo“, мистериозен меѓуѕвезден објект кој влезе во нашиот сончев систем во 2017 година, всушност би можел да биде дело на вонземска технологија.

Имено, алтернативното решение, кое го негира вонземското потекло, би можело да биде целосно погрешно, тврди новата студија.

Но, повеќето научници веруваат дека идејата дека забележавме вонземска технологија во нашиот сончев систем е на многу долг стап.

Да се ​​потсетиме – на крајот на 2017 година, се случи нешто необично. Мал предмет со дијаметар од само 160 метри летал покрај Сонцето на растојание од 38 милиони километри со изненадувачка брзина од 316.000 км на час. Поминаа милиони години откако телото се капеше во светлината на ѕвездата. Тој факт сам по себе не значи ништо посебно. Милиони објекти од карпа и мраз се вртат околу Сонцето на големи растојанија, а некои од нив се приближуваат кон Сонцето само за кратко време, пишува Астрономскиот магазин.

Тоа беше првиот и последниот премин на овој скитник покрај Сонцето, кој си оди и никогаш не се враќа. За нашата цивилизација беше непознато до 18 октомври, кога беше откриен од еден од хавајските телескопи на системот „Пан-СТАРС“, и кога ја доби заслужената ознака Ц / 2017 У1. Изгледаше како комета слична на многу други кои доаѓаат од длабочините на Ортовиот облак во многу елипсовидни орбити. Но, пресметките на траекторијата ги изненадија сите научници, затоа што беше потврдено дека предметот следи хиперболна орбита. Со други зборови, тоа значеше доаѓање од меѓуѕвездениот простор. За прв пат во историјата, ние како вид откривме посетител од друга sвезда.

Во првите денови по откритието, повеќето научници веруваа дека станува збор за предмет што всушност пристигнал од Сончевиот систем и дека хиперболичката траекторија за бегство е само производ на или неточни пресметки засновани на неточни набљудувања или некоја инцидентна гравитациска пертурбација.

Но, како што деновите одминуваа со набудувањата, се повторуваше дека ексцентричноста на C / 2017 U1 не паѓаше под 1,18 (сè над 1 зборуваше за хиперболна орбита, односно меѓу ѕвезден космос), а орбитата не можеше да се поврзе со некоја значајна гравитациска пертурбација на Сончевиот систем (орбитата на објектот беше наклонета со агол од 122,68 ° во однос на еклиптиката). Во исто време, немаше никој – облаци од гасови и прашина испуштена од кометите кога ќе поминат покрај Сонцето – кога предметот леташе преку перихелион, така што наскоро ја доби астероидната ознака А / 2017 У1 наместо кометата. Треба да се запомни дека ова е само набљудувачка дистрикција, бидејќи не постои јасна разлика помеѓу овие два вида астрономски предмети.

Откако беше потврдено неговото меѓуѕвездено потекло, астрономското здружение одлучи да воведе ознака „I“ за сите последователни слични меѓуsвездени објекти, без оглед на нивната природа. Објектот бил и крстен „Omuamuo“, што значи „гласник од далеку“ на Хавајски, според списанието „Астрономија“.

„Omuamuo“ беше во форма на цигара. Тогаш беше забележано дека непознатиот предмет забрзува, како нешто да го турка.

Научниците сè уште не се сигурни зошто е тоа така.

Едно од објаснувањата е дека предметот го движена вонземска машина. Главниот поборник на тој аргумент беше Ави Лоуб, астрофизичар од универзитетот Харвард.

Како и да е, повеќето научници веруваат дека невообичаеното забрзување на „Omuamuo“ е веројатно последица на природен феномен. Во јуни, истражувачки тим предложи теорија дека цврстиот водород невидливо експлодира од површината на меѓуsвездениот предмет и потоа го принудува да се забрза.

Сега, во новиот труд објавен во понеделникот (17-ти август) во „ The Astrophisical Jurnal“, Луб и Тејм Хуанг, астрофизичар на Корејскиот институт за астрономија и вселенски науки, тврдат дека хипотезата за водород не може да работи во реалниот свет.

Ова значи само дека се уште постои надеж дека нашиот простор го посетиле напредни вонземјани – и дека ние всушност тогаш го забележавме нивното присуство.

Како и да е, има еден проблем со „Omuamuо“ – се движи како комета, но ја нема класичната опашка што ја имаат кометите, вели астрофизичарот Дарил Салингман, авторот на хипотезата за цврст водород.

„Omuamuo“ беше првиот предмет што некогаш е виден како влегува во нашиот сончев систем, леташе низ него и се врати. Ова е спротивно на повеќето предмети во Сончевиот систем кои се вртат околу Сонцето и никогаш не го напуштаат своето опкружување. Неговото патување и фактот дека тој се забрзува сугерираше дека предметот „Omuamuo“ е комета.

Но, кометите доаѓаат од области подалеку од сонцето отколку астероидите, а мразот на нивната површина се претвора директно во гас додека се приближуваат кон сонцето, оставајќи зад себе трага од гас или она што го гледаме како опашка од една убава комета, рече Силигман.

Ова ѝ дава на кометата како да има нешто слично на ракетен мотор: сонцето ја осветлува кометата, најжешкиот дел од кометата експлодира, тропот почнува да тече и тој гас ја испраќа кометата да се оддалечи од сонцето побрзо и побрзо.

Во трудот објавен на 9 јуни во „Astrophysical Journal Letters“, астрофизичарот Силигман и Јејл, Грегори Лофлин, сугерираше дека предмет на комета да биде составен делумно или во целост на молекуларен водород – лесни молекули составени од два водородни атоми (H2).

Гасот H2 замрзнува само кога е многу студено – минус 259,14 степени Целзиусови, или само 14,01 степени над апсолутна нула во Земјината атмосфера. Истражувачите веќе предложиле постоење на „водороден ледениот брег“ во студијата. И ослободувањето на бензин не би било видливо од Земјата – што значи дека нема да остави зад себе видлива опашка од комета.

Но, во својата нова студија, Хоанг и Лоб реагираат на оваа идеја и тврдат дека оваа теорија има основен проблем: Кометите се формираат кога ледените зрна прашина се судираат едни со други и формираат грутки, а потоа тие грутки привлекуваат повеќе прашина и други грутки. И кометите се како снешковци: тие преживуваат само додека не се стопат.

Лепливоста на кометата е слична на лепливоста на коцка мраз што излегува директно од ладен замрзнувач. Оставете ја коцката мраз на шанкот за една или две минути, оставете ја нејзината површина малку да се загрее и повеќе нема да биде леплива. Тенок слој на течна вода на неговата површина го прави лизгав.

Хуанг и Лоу тврдат дека дури и sвездената светлина во најстудените делови на просторот ќе загрева мали парчиња цврст водород пред да формираат комета во големи размери, како што е „Omuamuo“. И уште поважно, патувањето од најблискиот „џиновски молекуларен облак“ – правлив, гасовит простор каде се смета дека се формираат водородни ледени брегови – е предолго. Водороден мраз кој патува стотици милиони години низ меѓуsвездениот простор би се распаднал.

Сеилигман рече дека анализата на Лоуб е точна дека ниту една водородна комета нема да преживее толку долго патување.

„Водородните ледежни брегови не живеат толку долго во галаксијата. И дефинитивно немате време да излезете од [најблискиот] гигантски молекуларен облак “, рече тој.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris