ШОКАНТНО: ДАЛИ ХИТЛЕР ГО ЛИКВИДИРАЛ ТЕСЛА? (Видео)

10 јуни, 2020
nikola-tesla-young-and-old

Личниот телохранител на Хитлер, човекот кој го ослободил Мусолини, го ловил Тито во Дрвар, советникот на Насер, тврди дека го задавил нашиот научник.

  • Го убив Никола Тесла по лична наредба на Адолф Хитлер, кој процени дека сојузниците можат да ги искористат неговите откритија и да ја добијат војната – тврди Ото Скорцени, полковник на единицата СС, командант на германските командоси во Втората светска војна.

Ова е една од работите што Скорцени, но и многу други неверојатни работи, му го кажа на смртната постела на неговиот несуден зет Ерик Бремен (познат и како Ерик Орион) кој сведочеше за тоа во радио шоу во САД во 2006 година.

Скорцени тврдеше дека во јануари 1943 година, по лична наредба на Хитлер, бил транспортиран со подморница до бреговите на Њу Јорк, од каде оди со Рајнхард Глен до хотелот во кој живееше Тесла, го задави со перница, а потоа го испразни сефот кој содржел голем број на вредни документи, и незабележано си замина.

REPORTAZA NIKOLA TESLA, FBI SPIJUNIRAO TESLU 2909 2016 FOTO BORIS SUBASIC NOVINE VEST O SMRTI portret, toranj,licnost

Иако целата приказна беше поддржана со докази – целосна кутија за чевли со фотографиите на Скорцени, во кои тој е во униформа на единиците на СС, во друштво на Хитлер, Мартин Борман, Менгеле, Мусолини и многу други криминалци, некако бргу била покриена со превез на тајност.

Кој беше Ото Скорцени? Официјалните податоци наведуваат дека тој е роден на 12 јуни 1908 година во Виена и дека починал на 5 јули 1975 година во Мадрид.

Карактеристична лузна на десната страна на лицето ја добил при мечување. Подемот на Скорцени започна за време на Втората светска војна. Тој влегол во Белград со тенк единици од Романија во 1941 година. Некое време бил стациониран во Панчево. Тој беше пренесен во Источниот фронт од каде се врати како носител на „Железниот крст“. Хитлер го назначи за командант на новоформираната командна единица.

Тој лично командуваше со операцијата да се ослободи Мусолини од затвор, киднапирањето на синот на Миклош Хорти и исто така беше дел од падобранските единици што го изведоа Десантот на Дрвар во 1944 година, со задача лично да го зароби Јосип Броз Тито.

Скорцени беше нерешлива загатка за сојузничките оклопни единици во Ардените, а има и приказна дека тој требаше да ја изврши операцијата „Долг скок“ и да ги ликвидира Сталин, Рузвелт и Черчил во Техеран во декември 1943 година.

Според Скорцени, Хитлер сметал дека е поважно да се елиминира Тесла, па затоа ги оставил подготовките за операцијата во Техеран на Пол фон Ертел, за кого западните извори немаат податоци. Скорцени се предаде на сојузниците во мај 1945 година, тврдејќи дека тој лично го организирал трансферот на Хитлер од Берлин на „безбедна локација“ и дека Русите ги пронашле изгорените остатоци од двојникот на Хитлер. На Скорцени му било судено, но тој наводно избегал во 1948 година, криејќи се во Германија 18 месеци за да стигне во Шпанија, каде генералот Франко му дал пасош. Скорцени наводно бил советник на повеќе египетски претседатели, меѓу кои и Насер, бил советник на Хуан Перон во Аргентина и телохранител за неговата сопруга Евита, а исто така наводно работел и за израелскиот Мосад.

Според една верзија, тој починал во Мадрид од последиците од рак на ‘рбетот во 1975 година, а според друга, тој починал во сообраќајна несреќа.

Веќе споменатиот Ерик Бремен тврдеше дека Американците го пренеле Скорцени, исто како и многу други познати припадници на СС, во Соединетите Држави, каде работеле за нив. Тој тврди дека Скорцени починал во 1999 година и дека бил сведок на расејување на пепелта од неговата урна.

Скорцени, наводно, рекол дека тој и Рајнхард Гален, кои по војната учествувале во организација на ЦИА и БНД (разузнавачка служба на Западна Германија), имале помош од долгогодишниот асистент на Тесла, Џорџ Шерф. Скорцени исто така тврдеше дека Шерф е всушност шпион кого Хитлер лично го испратил во Соединетите Држави во 1938 година со задача да „биде близу Тесла“.

На крајот на својата приказна, Скорцени исто така изјави дека Џорџ Шерф Помладиот, всушност никој друг туку Џорџ В. Буш, кој бил директор на ЦИА, а подоцна и 41-от претседател на Соединетите Држави.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi