Спектакуларна завршница на ЛИГА НА ШАМПИОНИ! УЕФА донесе одлука, РЕВОЛУЦИОНАРНО РЕШЕНИЕ!

7 јуни, 2020
ufa

УЕФА конечно одлучи како да ја заврши сезоната на Лигата на шампионите.

Ќе се одигра F8, турнир на најдобри европски екипи во еден град.

Всушност станува збор за Лисабон, град кој доби предност во однос на Франкфурт и Москва.

Утакмиците ќе се играат на две локации односно стадионите на Бенфика и Спортинг, веднаш штом се одиграат реваншите од осмина финалето меѓу Барселона – Наполи, Манчестер Сити – Реал Мадрид, Јувентус – Лион и Баерн – Челзи.

Португалија е земја која е најмалку погодена од пандемијата, па постои можност финалниот турнир да се одигра пред публика во август.

Во исто време, ниту еден тим на тоа поле не би имал предност на домашен терен, според кој критериум и се раководи УЕФА.

И во формат што никогаш не беше претставен во историјата на Лигата на шампионите.