СВЕТ “ПРОТЕЧЕ” ПЛАНОТ на ДЛАБОКАТА ДРЖАВА за РУШЕЊЕ на ТРАМП! Ќе го копираат ОБРАЗЕЦОТ на Мартин Лутер Кинг

8 јуни, 2020
tramp 2

Улогата на организаторот во овој конкретен случај ја презеде еден од најпознатите афро-американски свештеници – Алфред Ал Шарптон. Барем тоа го пренесува CNN, кој го емитуваше погребот на Џорџ Флојд, Афроамериканец од Минеаполис, кој почина поради дивјачкиот чин (квалификуван како убиство) од страна на локален полицаец и неговите колеги кои го гледаа сето тоа мирно.

Според неговата идеја, маршот ќе го водат роднини на луѓе загинати од несоодветните мерки на полицијата, вклучувајќи ги и роднините на Џорџ Флојд, како и Ерик Гарнер, кој исто така беше убиен од полицаец во Њујорк во 2014 година. Шарптон верува дека маршот ќе им помогне на американските национални малцинства да се мобилизираат на претстојните претседателски избори, за конечно да дојдат „луѓе на власт на сојузно и локално ниво, кои ќе стават крај на полициската бруталност“.

Да се потсетиме, дека славниот марш во Вашингтон под водство на тогашниот црн лидер Мартин Лутер Кинг се одржа на 28 август 1963 година, а во него учествуваа најмалку 200.000 луѓе.

Од тој собирдоаѓа славниот говор на Кинг „I Have a Dream Speech“, во кој зборуваше дека во иднина белите и црните Американци ќе бидат рамноправни.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi