Светските медиуми го нападнаа Новак: Вакцините го спасуваат светот, а тој ги бојкотира (ВИДЕО)

21 април, 2020
novak

Иако експертите експлицитно изјавија дека ќе почекаме барем уште една година за вакцина против корона вирусот, за тоа се зборува гласно и конкретно.

Во тенискиот свет во последните неколку дена се водеше јавен говор дека сите играчи ќе треба да се вакцинираат за да ја продолжат сезоната, како што рече поранешната прва светска тенисерка Амелија Морезмо.

„Нема вакцина – нема тенис“, беше нејзината порака.

Осврнувајќи се на дебатата, Новак Ѓоковиќ во неделата рече дека во моментов е против вакцината, на што српскиот епидемиолог Предраг Кон во понеделникот рече дека би било подобро, најдобриот тенисер да се воздржи од таквите коментари.

Оваа изјава на Новак исто така го привлече вниманието на светските медиуми, па затоа денес ја пренесе и британскиот „Sky News“.

„Новак Ѓоковиќ откри дека е противник на вакцинирање и дека тоа може да го спречи да се врати на тениските натпревари кога спортот ќе продолжи по пандемијата на корона вирусот“, се вели во порталот.

„Sky“ рече дека главните здравствени агенции за промоција на вакцинирање велат дека тие се многу успешни во заштитата на животот на луѓето во последните години. Од друга страна, во истиот текст се наведува дека противниците на вакцинацијата во најголем дел ги засновале своите ставови на дискредитираната студија на британскиот хирург Ендру Вејкфилд.

„Тој погрешно ги поврзува вакцините за аутизам и ММР (сипаници, заушки и рубеола). Неговата студија беше повлечена, а Вејкфилд беше отстранет од Медицинскиот регистар на Велика Британија пред девет години”, заклучи англискиот новинар.

Новак денес повторно ќе се обрати пред јавноста и веројатно повторно ќе зборува на оваа многу „сензитивна“ тема.

https://www.youtube.com/watch?v=3Kxu2qHfhXU&feature=youtu.be