Таа е најмоќната сестра на светот, а и можен следен лидер на светска велесила! Со својата бескомпромисност му парира на својот брат…

20 јуни, 2020
kim jong

Со години слушаме за Ким Џонг-ун, бескомпромитивниот лидер на Северна Кореја, кој има храброст да се спротивстави на најголемите светски сили, а сега неговата помлада сестра Ким Јо Џонг влезе во центарот на вниманието, а многумина велат дека таа би можела да биде негова наследничка.

Еден зимски ден пред две години, Ким Јо Џонг го презеде првиот чекор за да стане моќната политичарка, како што нејзиниот татко мислеше дека еден ден ќе стане.

Тоа било на 10 февруари 2018 година. Најмалото дете на поранешниот лидер на Северна Кореја, Ким Џонг Ил, веќе влегло во историјата, станувајќи првиот член на семејството што стапна во јужната половина на Корејскиот Полуостров од крајот на Корејската војна.

Ноќта пред тоа, таа била на церемонијата на отворање на Зимските олимписки игри во Јужна Кореја. Таа седела зад јужнокорејскиот претседател Мун Џае-ин и гледала како стотици спортисти маршираа заедно под знамето, претставувајќи ја обединета Кореја, земја што Советскиот сојуз и Соединетите држави ја поделија на половина по Втората светска војна, посветувајќи малку внимание на одвоените илјадници семејства.

Ким им аплаудирала на овие спортисти заедно со Мун, потпретседателот на САД Мајк Пенс и јапонскиот премиер Шинзо Абе. Но, одењето во Сината куќа, резиденцијата на претседателот на Јужна Кореја, било сосема друга работа.

Ким Јо Џонг би била првиот член на владејачкото Севернокорејско семејство што некогаш влегол во салите на моќ на вечниот непријател.

Таа исто така била и на двата самита со американскиот претседател Доналд Трамп и била снимена покрај нејзиниот брат.

Ким (32) во последниве денови се појавила како „лош полицаец“ на режимот на Северна Кореја, осудувајќи ја Јужна Кореја и се заканува дека физички ќе ја уништи Канцеларијата за врски Север-Југ, што потоа ја разнесе Северна Кореја.

Ова дошло откако таа се чинело дека ја води земјата во април, кога нејзиниот брат Ким Џонг Ун исчезна од очите на јавноста и започна да се шпекулира за неговото здравје.

Со толку малку информации за тоа што се случуло во рамките на најтаинствениот режим во светот, аналитичарите од Северна Кореја не се согласуваат со позицијата на Ким Јо Џонг во хиерархијата, вклучувајќи го и прашањето дали таа е потенцијален наследник на неговиот брат.

Но, едно е јасно: нејзината нова извонредна улога како портпаролка и комесарка на Ким Јонг Ун сугерира дека семејните врски се адут во династијата на Северна Кореја, и покрај конфучијанската култура во која вообичаено доминираат мажи, а жените се под нив.

  • Дали крвната врската е најважна? Се чини дека е. Постои јасна промена кон поважна улога за неа – рече Сју Ми Тери, поранешен аналитичар на ЦИА за Северна Кореја.

Виктор Ча, поранешен советник за Северна Кореја на Џeорџ В. Буш, исто така се согласува.

  • Кога ќе го додадете на сето ова погоре, нејзиниот изглед, нејзиниот напредок во партијата и сега провокативната наредба дадена под нејзиното име, Јо Џонг напредува како моќен политичар, следен во редот, број два, рече тој за NBC News.

Колку малку се знае за сестрата на Ким, покажува и фактот дека аналитичарите сметаат дека таа е во брак, но не се сигурни со кога.

– Постојат извештаи дека е омажена со Чое Сонг, син на многу висок службеник во Северна Кореја, но тоа не е потврдено – рекол Мајкл Маден, кој веќе една деценија се обидува да дознае повеќе за неа.

Се верува дека е и мајка на дете.

Маден посочува дека одела во истото училиште во Швајцарија како и нејзиниот брат, како и на универзитетот Ким Ил Сун во 2008 или 2009 година.

  • Разговарав со студенти кои ми кажаа дека е многу популарна. Учениците од класот и наставниците знаеле која е таа, но имале јасна наредба да не ја третира поинаку – додал тој.

До сега, Ким Јо Џонг не била на првата линија на провокациите и се фокусирала на поддршка на својот брат.

Овој пат, велат аналитичарите, таа храбро дала серија официјални наредби упатени до Јужна Кореја, на многу агресивен јазик.

Нарачувајќи воена акција, успеала да го докаже својот авторитет пред севернокорејскиот народ и надворешниот свет, пренесуваат медиумите.

Не знаеме дали таа сигурно ќе го наследи Ким, но последниот инцидент ги поттикнува овие шпекулации.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi