Жив или Мртов – небитно. Светот се “зеза” на сметка на Ким Јонг Ун :) . Смешната страна на светската политика

27 април, 2020
kim

Корисниците на социјалните медиуми не се грижат дали Ким Јонг Ун е жив или мртов. Тие во овие гласини најдоа уште еден начин за да се забавуваат и да покажат колку се креативни.

Штом се појавија шпекулациите за здравствената состојба на лидерот на Северна Кореја, па дури и непотврдена вест дека тој починал, социјалните мрежи експлодираа.

Следеше лавина од мемиња, а корисниците на смешен и саркастичен начин покажаа што мислат за оваа светска вест.

Така, на една фотографија, се гледа како глумци го држат Ким Јонг Ун, со опис: Актуелна фотографија објавена од Северна Кореја на која се гледа како Ким Јонг Ун е жив и здрав “.

Повеќето од нив беа објавени со хаштагот #kimjongundead

https://twitter.com/nonamenotellin/status/1254110730153897984?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1254110730153897984%7Ctwgr%5E&ref_url=https%3A%2F%2Fwww.telegraf.rs%2Fzanimljivosti%2Fsvastara%2F3183037-ziv-ili-mrtav-bitno-nije-drustvene-mreze-preplavile-smesne-fotografije-kim-dzong-una

Потсетуваме, минатата недела се појави веста дека Ким Јонг Ун е во тешка здравствена состојба по операцијата, дека е во вегетативна состојба, па дури и мртов.

Сепак, тоа го негираше висок официјален претставник на Јужна Кореја, иако Ким сè уште никој не го видел во јавноста.