СЗО продолжува со тестирање на хидроксихлорокинот

4 јуни, 2020
thermometer-1539191_1280

Светската здраствена организација продолжува со тестирањето на хидроксихлорокинот како потенцијален лек против корона вирусот, изјави денес директорот на СЗО Тедрос Аданом Гебрехесус, откако лекарите кои работеа на истражувањето престанаа да им го даваат на пациентите поради здраствените проблеми кои ги предизвикувал.

СЗО минатиот месец направиле пауза во работата на големата студија за лечење од корона вирусот, во кој учествувале околу 3 500 пациенти од 35 земји, кои добивале инекции против маларија, а причина за тоа бил стравот дека токму тој лек ќе ја зголеми стапката на смртносст, пренесува Ројтерс.

Тедрос меѓутоа рекол дека сега нивните научници ќе продолжат со тестирање на сите лекови вклучувајќи го и хидроксихлорокинот, кому најголема реклама му направи претседателот на САД, Доналд Трамп, кој рекол дека и самиот го користи овој лек поради стравот од корона вирусот.