Таму се крие големо зло, а тој сака да ни го донесе на земјата: Илон Маск ќе „земе на душа” милиони луѓе

17 јуни, 2020
elon

И владините агенции и приватниот сектор напорно работат на испраќање луѓе со мисии на Марс, а милијардерот Илон Маск, на пример, планира да ги испрати луѓе во „Црвената планета“ уште во 2024 година. Бидејќи НАСА и претприемачот Илон Маск планираат да ги испратат луѓето на Марс во следните неколку години, кои би донеле примероци на Земјата по тие мисии, научниците предупредуваат дека тоа би можело да биде потенцијално опасно, предизвикувајќи пустош и евентуално нова пандемија.

Ilon Mask

Д-р Бери Дигрегорио, почесен истражувач во Центарот за астробиологија Бакингем, ја повика НАСА да ги тестира примероците од Марс надвор од нашата планета, на пример, во лабораторија на Месечината.

– “Луѓето од НАСА кои се залагаат примероците од Марс да бидат донесени на Земјата, не ја ни сметале можноста овие организми да го нарушат нашиот органски баланс штом се на нашата планета” – објасни тој за „Daily Mail“, инсистирајќи на тоа дека исходот би можел да биде потполно непредвидлив.

Mars

– “За оние кои сакаат да донесат примероци од Марс на Земјата, незнаењето е изедначено со недостигот на свесност за опасноста што ја носи”- рече Дигрегорио и посочи дека сè уште непознатите марсовски микроорганизми можат да ги „нападнат“  луѓето за да се прехранат со нив. Сепак, тој не го исклучи целосно трансферот на примероци од „Црвената планета“.

Svemir

-“Ако ги доведат од Марс, најмалку што треба да направат е да ги тестираат во специјално дизајнираната фабрика за биоозолација на Месечината, пред да ги испратат на Земјата” – заклучи тој. Неговиот колега, академик д-р Гилберт Левин, инженер и истражувач на мисијата „Викинг“ на НАСА од 1976 година, се согласи со него, додавајќи дека форми на живот веќе се пронајдени на Марс, но дека овие информации се скриени од јавноста.

Svemir

„Постои реална шанса да постојат микроорганизми на Марс“, рече Левин за „Daily Star“.

Тој е убеден дека ако микроорганизмите од Марс би биле донесени на Земјата во какви било контејнери, тие многу брзо би се нашле во екосистемот.

– Значи, патогените организми би можеле да се ослободат и да ја окупираат нас и нашата околина. Пандемијата ковид-19 е многу соодветен показател за тоа што може да се случи со нас – предупреди Левин.

Mars

– Значи, патогените организми би можеле да се ослободат и да ја окупираат нас и нашата околина. Пандемијата ковид-19 е многу соодветен показател за тоа што може да се случи со нас – предупреди Левин.

НАСА ќе го лансира „Mars 2020 Perservance Rover“ на 17 јули како дел од програмата за истражување на Марс, дизајнирана за подобро собирање геолошки податоци од Марс и за пребарување на знаци на живот на „Црвената планета“, се вели во соопштението на НАСА.

Кога станува збор за „приватниот вселенски сектор“, „Space X“  на Илон Маск има намера да испрати товарна ракета на Марс во 2022 година, а со човечка екипа во друга мисија две години подоцна.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi