Тенисот како што се сеќаваме, нема да биде пред Ролан Гарос 2021: Џоковиќ и Иванишевиќ подготвуваат „лек“ за играчи

8 мај, 2020
Naslovna

Горан Иванишевиќ, тренерот на најдобриот тенисер на планетата, Новак Џоковиќ, смета дека „белиот спорт“ нема да се врати во полн капацитет пред следната пролет.

Иванишевиќ тврди дека на спортистите им е најтешко, а веројатно Џоковиќ беше најтешкио погоден во тенисот затоа што тој беше во форма и добар ритам по Австралија опен на почетокот на оваа година.

– Што се однесува до спортистите, најтешко им е, вие сте здрави, сакате да спортувате, а не можете и прашањето е кога ќе можете. Ова е ситуација за која никој не беше подготвен. Се надевам дека сите ќе излеземе од ова како подобри луѓе и попаметни, прашање е само кога – рече Иванишевиќ за ХТВ.

Пандемијата на корона вирус ги принуди организаторите на турнирите да ги откажат еден по еден, турнејата АТП и ВТА нема да се вратат до летото, годинава дефинитивно нема да го гледаме Вимблдон, а прашање е дали и под кои услови ќе има УС Опен.

Исто така, организаторите го преместија Ролан Гарос во септември, една недела по првично планираниот датум за УС Опен. Прашањето е кој од овие ќе биде остварлив.

– Мојата најоптимистичка проценка е следната пролет. Слушнав дека тие дури размислуваат да го преместат Австралискиот опен во март, што е исто така опција. Тенисот како што се сетивме нема шанси да биде пред Ролан Гарос или Вимблдон следната година – убеден е Иванишевиќ.

Тој, исто така, рече нешто за идејата за формирање регионални турнири, така што играчите ќе останат во форма колку што е можно и со тоа ќе добијат некаков лек за периодот на хибернација за време на пандемијата на короната.

– Размислувавме за серија мини-турнири, Србија, Хрватска, Словенија и Босна и Херцеговина. Тоа ќе биде сериозен тим на играчи. Ние работиме на тоа. Можеби ќе има нешто тука во Хрватска, таму во Србија ќе биде безбедно. Ќе видиме како ќе биде со патувањето, границите, изолациите. Се надевам дека вакво нешто ќе се разработи во шестиот или седмиот месец – се надева Иванишевиќ.