Трамп: Демонстрантите да не се осмелуваат да навлезат во Белата куќа

31 мај, 2020
h_56086487-725x485

Претседателот на САД, Доналд Трамп изјави денеска дека демонстрантите кои протестираат против смртта на Афроамериканецот за време на полициското апсење, можат да бидат пречекани со „најжестоките кучиња и најопасното оружје што сум го видел досега“, доколку провалат низ оградата на Белата куќа.

Трамп објави серија твитови во кои се чини дека ги повика приврзаниците вечерва да се соберат пред Белата куќа.

„Јас разбирам дека вечерва е МАГА вечер во Белата куќа“, напиша Трамп, пренесува Ројтерс, објаснувајќи дека МАГА го претставува слоганот „Повторно направи голема Америка“

За време на протестот во Минеаполис за смртта на Афроамериканецот Џорџ Флојд, кој почина откако бел полицаец му клекна на вратот, Белата куќа беше кратко блокирана, опкружена со демонстранти кои извикуваа „Нема мир без правда“, а ситуацијата беше на работ на конфликтот. кога припадниците на полицијата се заканиле со солзавец.

Протестите избувнаа низ Соединетите држави, а покрај првичните демонстрации на гневните граѓани во Минеаполис, Минесота, каде Националната гарда беше распоредена во петокот и привремена вонредна состојба беше наметната со полициските полиња, илјадници излегоа на улиците во Чикаго, Детроит, Лос Анџелес и Вашингтон. , Атланта, Денвер, Колумбос, Мемфис, Њујорк…

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi