Трамп не е повеќе ПРЕТСЕДАТЕЛОТ НА АМЕРИКА! Роберт Рајх: Тој абдицираше!

1 јуни, 2020
2214601_w-56062155-donald-tramp_ls

„Ќе ви биде простено ако не сте забележале. Неговите вербални бомби се погласни од кога било, но Доналд Трамп повеќе не е претседател на Соединетите држави“, пишува во својот авторски текст за „Гардијан“, професор по јавна политика на Универзитетот во Беркли и поранешен секретар за труд на САД, Роберт Рајх.

“Немајќи конструктивен одговор на ниту една од монументалните кризи што сега ја тресат Америка, Трамп абдицираше. Тој не владее. Тој игра голф, гледа кабловска телевизија и пишува твитови”, рече Рајх, прашувајќи:

Како реагираше Трамп на распространетите немири по убиството на Џорџ Флојд во Минеаполис, црнец кој почина откако белиот полицаец клекна на неговиот врат неколку минути додека беше со лисици на рацете и фрлен на земја?

„Трамп ги повика демонстрантите„ разбојници “и се закани дека ќе ги застрела“ „чекајќи ги пред Белата куќа, ако некогаш го пробијат кордонот на членовите на Тајната служба“, посочува Рајх.

Во врска со односот на Претседателот на САД кон пандемијата на коронавирус, Рајх вели:

Одговорот на Трамп на последните три грозни месеци на растечка болест и смрт беше подеднакво невнимателен.По тврдењето дека Ковид-19 е „демократска измама“ и им ја затвори устата на службениците за јавно здравје, тој го префрли товарот на коронавирусот во сојузните држави. Тие мораа да најдат респиратори за да ги одржуваат пациентите живи и заштитна опрема за болниците. Тие мораа да одлучат како, кога и каде да ја отворат својата економија. Трамп тврди дека „воопшто не е одговорен „за тестирањето и следењето на контакти – што е инаку клучно за спречување на вирусот. Неговиот нов„ план “ја става одговорноста на сојузните држави сами да тестираат и да бараат контакти“.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi