Вештачката интелигенција открива кој ја предал Ана Франк

13 јуни, 2020
ana frank

Се приближува крајот на долгогодишната истрага, чија цел е да се утврди преку најсовремени форензички методи, кој во 1944 година им го открил на нацистите местото каде се криела легендарната девојка Ана Франк со семејството.

Истрагата ја води пензионираниот агент на ФБИ во САД, Винсент Панкок, кој вели дека наодите на неговиот тим ќе бидат откриени во книга што ќе се појави следната година.

Тој додава дека истрагата е спроведена на ист начин како при современите злосторства, каде полицијата „тапка во место“, па затоа се потребни нови докази за да се започне од мртва точка. Исто така, еден од методите е употреба на вештачка интелигенција.

Патем, Ана Френк е една од најпознатите еврејски жртви на холокаустот. Додека се криеше од нацистите, таа напиша книга – Дневникот на Ана Френк.

Родена е во Франкфурт на Мајна, Германија, но најголемиот дел од животот го поминала во Амстердам. Таа беше државјанка на Германија до 1941 година, кога била лишена од државјанство според законите во Нирнберг. Таа стана позната по нејзината смрт, благодарение на објавувањето на нејзиниот дневник. Во неа, таа го опиша животот во криење за време на нацистичката окупација во Втората светска војна.

Семејството на Ана се преселило во Холандија во 1933 година, кое беше окупирано од нацистичка Германија во 1940 година. Кога гонењето на Евреите се зачестил во 1942 година, Франкови се криеја во тајни простории во зградата на канцеларијата на Ото Франк – Тајното скривалиште. По две години, нивното засолниште беше откриено врз основа на извештај, а Франкови, Ван Пелс и Фриц Пфефер беа депортирани во логорите. Ана почина седум месеци подоцна од тифус во концентрациониот логор Берген-Белсен, неколку дена по смртта на нејзината сестра Марго.

Таткото на Ана, Ото Франк, единствениот преживеан од војната, се вратил во Амстердам и го нашол дневникот на својата ќерка. Дневникот, во кој Ана ги внела своите размислувања од 12 јуни 1942 година до 1 август 1944 година, беше објавена во 1947 година во оригинална и делумно скратена верзија на холандски јазик.

Според холандските медиуми, околу триесет лица кои имале или можеле да имаат информации за скривалиштето на Ана Франк биле под истрага.

Иако Анс ван Дијк еднаш се изјасни за виновна за апсење на 145 лица, вклучувајќи го и нејзиниот брат и членовите на неговото семејство, за што беше егзекутирана во 1948 година, ниту напорите на Центарот за истражување „Куќата на Ана Франк“, ниту полициските истраги досега не дадоа резултати и одговори на голем број прашања во врска со семејството Франк.

По војната, холандската полиција, на инсистирање на Ото Франк, започна истрага за околностите на откривањето на засолништето на Ана. Нејзиниот татко се сомневаше во работник од магацин, но за тоа нема цврсти докази.

Студијата спроведена од фондацијата „Ана Франк“ заврши пред неколку години со заклучок дека Гестапо го открил нивното засолниште сосема случајно, а не како резултат на нечиј извештај, како што се сметаше претходно.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi