ЗМИИ ВО ЦРКВИТЕ, ЗМИИ МЕЃУ ЛУЃЕТО! Само во овој период од годината се појавува уникатен феномен

23 август, 2020
shutterstock_555886273_1000x0

Во источната област Кефалонија, недалеку од селото Маркопуло, постои мала црква посветена на Успение на Пресвета Богородица.

Долги години, еднаш годишно, на празникот Успение на Пресвета Богородица, се случува нешто необично.

Од Преображението, змиите се појавија внатре и надвор од црквата. Мештаните ги нарекуваат змии на Пресвета Богородица.

Секој ден се зголемува бројот на змии, а во пресрет на Успение ги има во целата област.

Во тие денови, жителите на селото шетаат по долината на падината на која се наоѓа Црквата и собираат змии, за да ги доведат до Пресвета Богородица.

Никој не знае од каде доаѓаат тие змии и од каде исчезнат после празниците. До ден-денес, ова остана голема тајна.

За време на велигденската служба, змиите лазат слободно меѓу луѓето, без страв од никого.

Навистина, за време на службата се случуваат неверојатни работи: змиите се завиткуват на нараквиците околу рацете на верниците, лазат на иконата на Пресвета Богородица и Распетието, на лебови подготвени за Литија.

Германските научници ги проучувале овие змии, но не можеле да ги класифицираат на ниту еден од познатите видови. Тие се сиви по боја, со многу тенко тело, не подолги од еден метар, а нивната кожа е како кадифе.

Локалното население, верува дека ако не се појават некоја година змиите – тоа е секогаш лош отом. Таков беше случајот во 1940 и 1953 година, кога на островот беа регистрирани силни земјотреси.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris