10 најинтересни факти од животот на Лејди Гага

14 мај, 2020
lejdi gaga

​Екстравагантна, талентирана и исклучително необична личност е синоним за пејачката Лејди Гага. Светските критичари ја опишуваат како необјаснив феномен во современиот шоубизнис. Која е Лејди Гага?

Храбра, необична и карактеристична жена која наполни 34 години на 28 март годинава. Ги издвоивме најинтересните факти од нејзиниот живот, за кои ќе разговараме подолу.

Американската пејачка, чие полно име е Стефани Џоан Анџелина Германот, има половина италијански корени и е многу горда на тоа.

Таа пораснала во семејство на обична домаќинка и бизнисмен, но уште од детството имала силна зависност од модата и нестандардниот стил на облека. Поради тоа, нејзините врсници честопати ја нарекувале „грда патка“ и ја фрлале во контејнер.

Според Гага, таа започнала да свири пијано на 4-годишна возраст, обидувајќи се да репродуцира звуци во увото без посебно знаење. Првата песна ја напиша на 13-годишна возраст, а на 14-годишна возраст се обиде да ја изведе во јавност за прв пат.

Пред да стане позната, Лејди Гага работеше како келнерка, танцуваше во стрип-клуб, а потоа напиша текстови за познати уметници како Бритни Спирс, Ферги и Пусикет Доллс.

За време на преписката со еден од нејзините први продуценти, таа дошла до псевдоним кога наместо зборот „радио“ (кога го напишала името на познатата хит-кралица „Радио Га Га“), телефонот автоматски го напишал зборот „Лејди“. И така се појави името – Лејди Гага.

По неуспешните односи со мажите во младоста, таа вети дека со својата 30-годишна возраст ќе се посвети на активна работа во шоу-бизнисот и ќе умре немажена и осамено.

Лејди Гага не се плаши да го шокира општеството со својот изглед, таа редовно се појавува во јавноста во најнеобична облека. Значи, едно од нејзините највпечатливи изданија беше во 2010 година, кога пристигна на MTV Video Music Awards во фустан направен од вистинско сурово месо.

Таа е верен бранител на претставниците на сексуалните малцинства.

Нејзината висина е само 155 см, поради што постојано носи чевли со високи потпетици, а за време на снимањето на клиповите, таа користи специјална компјутерска обработка, што  овозможува да изгледа повисоко.

Таа ги напиша текстовите на нејзината прва песна „To Love Love“ за 15 минути, а стиховите на синглот „Just Dance“ за 10 минути, во пијана состојба.