10 работи кои не сте ги знаеле за Том Круз

15 октомври, 2020
profimedia-0362882637

Дали знаете кој лик на Дизни ги има неговите црти на лицето, кога актерот научил да чита, но и каде се слави „Денот на Том Круз“?

Том Круз е секако еден од најпопуларните актери во Светот. Како и да е, покрај бројните улоги, овој контроверзен 58-годишник секојдневно го привлекува вниманието на медиумите со своите бурни врски, но и со неговите настапи во врска со Скиентолошката црква, на која ѝ припаѓа со децении. Но, иако се чини дека знаеме сè за него, во животот на славниот актер има многу работи кои се помалку познати во јавноста, а ние ги носиме најинтересните.

1. Еден од најпопуларните ликови на Дизни беше инспириран од Том Круз

Нема кој не слушнал за Аладин од истоимениот хит на Дизни. Меѓутоа, ако некогаш сте помислиле дека овој омилен лик ве потсетува на некого – сте биле во право. Имено, авторите при креирањето на ликот на Аладин ги користеле линиите на лицето на Том Круз, како и неговата фризура, сè со цел да ги задоволат гледачите што е можно повеќе.

2. Се разведе од сите жени кога имаа 33 години

Зад Том има три неуспешни брака, сите три со колешки актерки. Неговата прва сопруга беше Мими Роџерс, со која беше во брак од 1987 до 1990 година. Истата година се ожени со Никол Кидман, а љубовта траеше 11 години. По неа, тој ја бакна Кејти Холмс, со која беше во брак од 2006 до 2012 година. Сепак, интересно е што во времето на разводот, сите негови поранешни жени имале – 33 години.

3. Во исхраната го копира Дејвид Бекам

Иако се приближува до 60-та година од животот, Том сепак има завидна фигура, која освен со вежбање, ја одржува и со посебен план за исхрана. Тоа е магацинската диета на Дејвид Бекам, која се состои од дневно внесување од 1200 калории, и се јаде главно зеленчук и протеини.

4. Со глума започна благодарение на повреда

Имено, во средно училиште, Том беше посветен на спортот, поточно на борењето. Сепак, повредата на коленото ги смени неговите планови за одлична спортска кариера. Затоа, тој започна да бара други хобија и отиде на аудиција за училишниот перформанс на „Момци и кукли“ – и тука започна сè.

5. Иако е низок, тој сака високи жени

Иако е висок само 170 сантиметри, Том никогаш не криел дека повеќе му се допаѓаат високите жени. Поради ова, тој беше понизок од сите жени со кои некогаш се дружел. Интересно, во едно интервју, неговата поранешна сопруга Никол Кидман, запрашана за што со нетрпение чека по разводот, одговори: „Едвај чекам повторно да облечам високи потпетици!“.

6. Научи да чита дури во подоцнежните години

Том Круз призна дека не можел да чита поради дислексија сè до крајот на 80-тите години на минатиот век, кога се приклучил на сцеантолошката црква. ‘Во текот на моето школување и голем дел од мојата кариера, се чувствував како да имам тајна. Кога дојдов во новото училиште, не сакав другите деца да знаат за моите тешкотии во учењето “, откри тој за „People“.

7. Ги мрази своите заби

Иако многумина го сметаат за еден од најатрактивните актери, Том Круз е многу оптоварен со неговиот изглед, а особено – неговите заби. Имено, предниот заб му се скршил додека играл хокеј кога тој бил уште дете. Меѓутоа, во 2002 година, „му пукна филмот “ и му ги санираа забите, за кои многумина сега тврдат дека му се премногу бели.

8. „Денот на Том Круз“ го слават во Јапонија

Во октомври 2006 година, јапонските власти објавија дека ќе започнат да го слават 10 октомври како „Ден на Том Круз“, бидејќи тој ја посетил Јапонија најмногу од сите актери (Том во тоа време бил во Јапонија повеќе од дваесет пати). .

9. Скиентолошката црква му го „договори“ својот прв состанок со Кети Холмс

Имено, токму оваа црква чиј голем застапник е одговорен за неговата врска, а потоа и за неуспешниот брак со Кети Холмс. Имено, членовите на Скиентолошката црква го организираа неговиот прв состанок со привлечна актерка, а интересно е што тие со години одржуваат аудиции за совршената „замена за Никол Кидман“.

10. Неговиот татко го малтретиран

Помалку познат е фактот дека Том пораснал со татко кој го малтретирал психички и физички. „Тој беше насилник и кукавица. Тој беше тип на човек кој решава со ќотек сè што не е во ред “, рече тој еднаш за списанието Парада.