10 ситуации во кои Кејт и Вилијам изненадиле со своите нежности

30 април, 2020
Naslovna

Војвотката и војводата од Кембриџ денес ја слават својата деветта годишнина од свадбата. Принцот Вилијам и Кејт Мидлтон се венчаа на 29 април 2011 година по долгата врска што беше обележано и со прекин во 2007 година.


“Во тоа време не бев среќна, но паузата всушност ме направи посилна личност. Учите неколку работи за себе што можеби сè уште не сте ги сфатиле. Сега, кога ќе погледнам наназад, го ценам тоа време, иако не размислував така,” Кетрин призна во интервју откако се верија со Вилијам.

Додека го гледаа интервјуто, многумина забележаа дека парот е малку воздржан по својот изглед, исто како што тоа го правеа за време на јавните настапи, но ова не е изненадувачки со оглед дека Вилијам, како иден британски крал, мора да биде претпазлив во врска со неговото однесување.

Токму заради идната титула на Крал, тој не треба да покажува премногу емоции кон Кетрин за време на официјалните настани, бидејќи се очекува да биде приберен во секоја таква ситуација. За разлика од војводата и војвотката од Сасекс, кои не се суспендирани да изразуваат нежност во јавноста на самиот почеток на нивната врска, Вилијам и Кетрин едноставно не можат да си го дозволат тоа. Затоа моментите во кои нивната блискост беше очигледна и, во процес, изразени во некаков физички гест, секогаш ја воодушевија јавноста.


Еден од тие моменти е оној во кој Кетрин нежно ја стави раката на коленото на Вилијам за време на нејзината средба во 2016 година со премиерот на Канада, Џастин Трудо.


Таа го повтори истиот гест на свадбата на принцезата Евгенија и Џек Бруксбанк, што се случи на 12 октомври 2018 година во Виндзор.

Една од најзгодните јавни прегратки Вилијам и Кетрин се споделија едни со други во 2012 година на Олимписките игри во Лондон, откако британските велосипедисти освоија златен медал.
На прстите од две раце може да се брои колку пати војвотката и војводата држеа раце за време на официјалните настапи. Среќата на нивните лица беше очигледна кога тие позираа за фотографи во градината на Бакингемска палата во пресрет на нивниот меден месец, држејќи се за раце.

Тие беа подеднакво нежни бидејќи внимателно гледаа трки за пливање на Спортските игри во Комонвелтот во 2014 година, и се држеа за раце во пресрет на Божиќната миса во 2017 година, во прилика на првото заедничко појавување со Меган Маркл.

Принцот Вилијам еднаш рече дека Кетрин, за разлика од него, има одлично чувство за хумор, но, исто така и тој, се чини дека има добри шеги во ракавот, затоа што предизвикал мраз од смеа кај неговата сопруга на Вимблдон во 2018 година.

Тој се шегуваше и со неа во 2017 година да тренира за лондонскиот маратон. Двојката имала задача да направат кратка трка во друштво со принцот Хари, но Вилијам се обиде да ја збуни Кетрин малку на почетокот и да ја искористи својата предност.

Се чини дека Вилијам е прилично конкурентен бидејќи се обиде да ја искористи истата техника при неодамнешната посета на стадионот Виндзор Парк во Белфаст, каде двојката имаше шанса заедно да играат фудбал.

Конкурентното расположение владееше и во 2011 година на нивната кралска турнеја во Канада. Вилијам и Кетрин се натпреваруваа едни против други во трката во кајак, но откако ја победија својата екипа, Вилијам ја прегрна својата сопруга пред прославата со тимот и ја честиташе.