100 дена пловеа на „секс сплавот“ па за малку не се испотепаа

17 септември, 2020
pjimage-2020-09-16t155956-890


„Избрав учесници кои беа сексуално привлечни, и меѓу нив ставив католички свештеник “, објаснува научникот, на кој начин сакал да ги„ подигне “тензиите.


Пред поп-културниот и социолошки феномен на „Големиот брат“, во „Островот на љубовта“ 11 лица, во 1970-тите (1973) беа принудени да живеат заедно на брод што беше изолиран во средина на океанот повеќе од 100 дена. Имено, тоа беше социолошки експеримент, а не реално шоу, а на бродот беше антропологот Сантијаго Џенова, кој го организираше сето тоа и кој со својата 16-милиметарска камера сними фрагменти од настани и се обиде да цитира колку што може повеќе.


Оригиналното име на проектот беше „мировен проект“, но во медиумите многу брзо го доби прекарот „сексуален сплав“. Експериментот во Акали „затвори“ пет мажи и шест жени од различна религија, раса, националност и социјално потекло на истото место, за 101 ден. „Сосема случајно, прочитав една германска научна книга за 100-те најбизарни научни експерименти на сите времиња, а еден од нив беше наречен„ сексуален сплав “, за експериментот Акали“, рече Линдин за почетокот на својот проект. ‘Почнав да копам и сфатив дека лицето што Џенова го ставил за да биде капетан, т.е. капетанот на сплавот беше Швеѓанец. Тоа ме заинтригираше уште повеќе. Наскоро сфатив дека станува збор за неверојатно интересна приказна за авантура “, рече Линдин. Сантијаго Џеновис беше мексикански антрополог, пишува Индипендент, кој почина во 2013 година, веднаш откако Линдин започна со истражувањето, пишува Индипендент.

Неговиот син многу учтиво и гостопримливо ме покани да дојдам во нивниот дом и да минам низ архивите на неговиот татко “, рече режисерот, кој како основа на приказната го користи дневникот што го чува Џенова. „Имав среќа да го киднапирам мојот авион на патот кон Куба“, пишува Џенова, кој беше охрабрен да го стори тоа со тоа што ги туркаше луѓето да бидат агресивни и да се караат во кризни ситуации. За разлика од продуцентите на „обична реалност“ кои копнеат по секс и конфликт, а потоа се преправаат одвратно дека не е тоа што тие сакаат, Џенова веднаш отворено рече дека копнее за агресивно и сексуално однесување за да може да го гледа.

Беше неверојатно комплицирано да се изведе. Немаше простор и мораше да чекаш сите да заспијат, или да се скриеш во некои визби и да го сториш тоа додека возиш брод, па со едната рака на кормилото ‘. Џеновис беше разочаран што истражувањето не го доби оној вид медиумско покритие што тој го замислуваше. „Сплавот љубов на кој капетанот е во бикини“ е само еден од низата наслови за истражувањето. „Медиумите ја уништија експедицијата, дури не е точно дека станува збор за „ сексуален сплав “. Да, имаше секс, но не беше ни близу до она што е опишано во таблоидите “, вели Линдин. Кога жените се вратиле на копното, биле шокирани од насловите.


Наскоро стана јасно дека „Сплавот“ не е толку приказна за тоа како луѓето секогаш се претвораат во агресори, туку во дневник за егоизмот на една единствена личност.