13 години од смртта на Тоше Проески: Просторијата во која спиеше е сè уште недопрена

16 октомври, 2020
11d4206e-7618-4a7c-bf8e-2233c01e66eb

На денешен ден, во 2007 година, македонскиот пејач Тоше Проески почина на автопатот кај Нова Градишка на 26-годишна возраст. Смртта на младиот пејач го зави Балканот во црно, а 13 години подоцна се уште живее споменот на пејачот со ангелски глас.

Минатата година започна изградбата на неговиот гроб, а сега конечно пристигнуваат добри вести од Крушево и конечно се решава болното прашање – вечната куќа на Тоша, достојно место каде ќе почива, е при крај.

“Вечното почивалиште на поп-иконата и нашиот сограѓанин Тоше Проески беше неостварен сон на многу фанови и посетители на Крушево. Нашата цел беше да го изградиме тој вечен дом, што значи многу за нашата општина и нашата земја. Тоше Тодор Проески е поп-икона не. само во Крушево, тој е амбасадор на Крушево, амбасадор на нашата земја и покажа како да се заштити и одбрани нашата земја “, рече градоначалникот на Крушево, Томе Христоски.

Исто така, се обновува и манастирот што Тоше помогна да се изгради и во кој често спиеше.

Просторијата во која спиеше Тоше е недопрена. На стотина метри стои крст, поставен во чест на Тоше.

Сеќавањето за пејачот го чуваат обожавателите во сите земји од поранешна Југославија, но и колегите.

Тони Цетински се огласи на својот Инстаграм профил по повод оваа болна годишнина.

“Тринаесет долги години. Утре некаде околу ова време не напушти физички, но само физички, брате мој. Не можам да верувам колку многу недостигаш и денес и колку ни е тешко што си замина прерано”, напишал Тони.

“Животот навистина не е фер. Ме прашувате каде сум и што правам? Плачам, да плачам … На пат секако е одвратен дожд, но твојата насмевка е надеж. Ќе биде во ред сè додека те имаме тебе кој нѐ чуваш со своето присуство, песни и сè добро што остави на оваа планета. Ти си ангел на добрината. Знам дека нè чуваш како што и ти мора да знаеш дека секогаш си во нашите молитви. Те сака твојот брат”, напиша меѓу другото Тони.

Денес во Загреб ќе биде отворена капела на паркот Рок. Секој кому Тоше му значи и го носи во срцето, може да дојде од 17 до 18 часот и да запали свеќа за неговата душа.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum