8 страшни приказни на кои се базирани цртаните од Дизни

1 септември, 2020
дизни

Пепелашка

Приказната за Пепелашка низ историјата доживеа неколку промени, но ние ќе се задржиме на онаа што ја забележаа браќата Грим.

Приказната е за ќерка на богат човек, кој е принуден да носи стара, искината облека и да им служи на маќеата и полусестрата. Иако во двете верзии на Пепелашка, таа ќе се омажи за принц на крајот од приказната, забележителни се разликите меѓу бајката и анимираниот филм на Дизни од 1950 година.

За разлика од хероината на Дизни, на Пепелашка од бајката не и помага самовила, туку бели птици кои и даваат облека во која ќе се појави на кралскиот бал. Приказната подолу тече на сличен начин: таа оди на бал, се среќава со принцот и го губи чевелот, кој тој потоа го користи за да ја најде.

Но, филмот Дизни го прескокна делот од приказната во која едната полусестри си го пресекла палецот, а другата петтата, со цел да облече чевли и да го измами принцот да се омажи за нив. На самиот крај, за време на кралската венчавка, птиците кои и помогнаа на Пепелашка со клуновите да ги ископаат погледите на злите полусестри.

Аладин и магичната ламба

Приказната за Аладин, која може да се прочита во збирката „Илјада и една ноќ“, започнува со волшебник од Северна Африка, кој убедува сиромашен млад Кинез да му донесе ламба од пештера, пренесува Лагуна.


Во таа верзија, Аладин повикува на два духови – робот на прстенот и робот на ламбата. Вториот дух му помага на Аладин да се ожени со принцезата дозволувајќи му да се ослободи од нејзината избрана, синот на везирот, и наместо тоа да се вовлече во креветот на принцезата. Робот на ламбата е далеку помоќен и на крајот станува слуга на волшебникот, но робот на прстенот е оној кој му помага на Аладин цело време.

 Кога негативецот ја киднапира принцезата, духот на неговиот млад господар се телепортира до локацијата каде што се крие, а принцезата го убедува волшебникот да го испие отровот. Злобниот волшебник е мртов и може да има крај, но одеднаш братот на волшебникот влегува на сцената. Малку е да се каже дека е комплицирано.

Маскиран во стара свештеничка, братот ја убедува принцезата дека на палатата на Аладин му треба огромна грабливка птица. Потоа Аладин им нареди на стоките од прстенот да му донесат јајце, но духот одбива да му ја исполни желбата и го напушта господарот. Сепак, пред да замине, тој го предупредува Аладин за опасноста што ја носи свештеничката. Аладин со нож го прободува братот на волшебникот и приказната добива среќен крај.

Убавицата и ѕверот

Модел за дури два филма на Дизни под овој наслов беше истоимениот роман, кој беше објавен во 1740 година од Габриел-Сузан Барбо де Вилнев.

Во оригиналната приказна, еден трговец ветува дека ќе му донесе подарок на секое од неговите дванаесет деца од патувањето, вклучително и роза за Убавицата – Бела. Sверот му дозволува на трговецот да се врати дома под услов да испрати некој да го замени. Изборот паѓа на Убавицата.

Како и во филмот Дизни, sверот мора да ја натера Убавицата да се за заљуби во него, ако сака да ја прекине магијата. Но, во романот напишан од Де Вилнев, тој се обидува да го стори тоа со покана на Убавицата да спие со него секоја вечер. Во скратена верзија на романот, објавена во 1753 година од Џонин-Мари Лепри де Бомонт, sверот ја поканува Убавицата на вечера со него секоја вечер, детал благодарение на што денес ја имаме „Убавицата и Sверот“, една од најубавите песни што некогаш биле напишани за која било од Дизни.

Малата сирена

Постојат многу разлики помеѓу приказната напишана од Ханс Кристијан Андерсен и нејзината филмска адаптација. Фактот дека љубовната приказна помеѓу хероината и принцот не завршува среќно е само една од нив.

Според идејата на Андерсен, сирените можат да живеат до триста години, но тие немаат бесмртна душа и затоа по смртта едноставно се претвораат во морска пена. Малата сирена од својата баба учи дека душата на сирена може да стане бесмртна ако некое човечко суштество се за заљуби во неа, но и дека тоа никогаш не се случува, бидејќи луѓето сметаат дека опашките на сирена се одбивни.

Сакајќи да се омажи за принц, хероината на Андерсен се обраќа на морска вештерка за помош. Вештерката ја предупредува дека трансформацијата на опашката во човечки нозе ќе и донесе неподнослива болка и дека ако принцот се ожени со друга, таа веднаш ќе умре и ќе се претвори во пена.

Иако морската вештерка не ја саботира малата сирена во кое било време, приказната не го доби посакуваниот крај. Принцот сè уште се ожени со друга девојка, а единствената шанса Малата сирена да преживее е да го убие мажот од нејзините соништа со нож. Таа одбива да го стори тоа и се фрла во морето. Сепак, наместо да се претвори во морска пена, таа се трансформира во една од „ќерките на воздухот“, добри духови кои можат да заработат бесмртна душа со правење добри дела за триста години.


Кралот на жабите или железниот Хајнрих

„Принцезата и жабата“ на Дизни е приказна за возбудлив налет низ НјуОрлеанс во 1912 година, но има малку заедничко со оригиналната бајка на браќата Грим.

Главниот јунак на филмот, и покрај насловот, не е од кралско потекло, но е хероина од бајката „Кралот на жабите или железниот Хајнрих“.

Во „Кралот на жабата“ жабата и нуди помош на принцезата кога нејзината златна топка ќе падне во бунарот. Принцезата се согласува да ги прочита барањата на жабата, но штом топката е повторно во нејзините раце, таа го гази дадениот збор. Кралот и наредува да ги исполни ветувањата, но по некое време ситуацијата излегува од контрола и принцезата луто ја крши жабата од sидот. Во тој момент, човечката фигура се враќа кај жабата.

Филмот Дизни исто така го изоставува делот од приказната што раскажува за слугата на кралот Хајнрих. Верниот слуга постави три железни обрачи околу неговото срце, за да не пукне од тага за она што му се случило на неговиот господар. По венчавката, додека Хајнрих ги вози младенците во кралството на принцот, железните обрачи почнуваат да се кршат бидејќи неговото срце е повторно исполнето и силно.

Кралицата на снегот

Од сите филмови на оваа листа, „Замрзнатото кралство“ веројатно има најмала сличност со приказната во која е направено. „Снежната кралица“ на Ханс Кристијан Андерсен започнува со кршење на огледалото што ги покажува и ги зголемува сите најлоши одлики на овој свет. Ветрот расфрла фрагменти од огледала низ целиот свет и едно парче стакло паѓа во окото, а едно во срцето на момчето Кај. Потоа станува злобен и суров кон својата најдобра пријателка Герда.

Еден ден, Снежната кралица го киднапира Кај и тој ја заборава Герда. Благодарение на бакнежите на Снежната кралица, Кај повеќе не се чувствува студено и е потполно несвесен дека целото тело му е црно и е покриено со смрзнатини. Живее во палатата на кралицата, безуспешно обидувајќи се да го напише зборот „вечност“ со парчиња мраз и со тоа да заработи слобода. После некое време, Снежната кралица оди на едно од нејзините патувања и го остава сам во замокот.

По долго пребарување, Герда конечно го наоѓа Кај во ледената палата. Таа го загрева неговото тело со бакнежи и му го враќа здравјето. Парче од огледалото паѓа од срцето на Кај и тој, преплавен од чувства, почнува да плаче. Солзите мијат уште едно парче стакло од неговите очи. Парчиња мраз околу нив почнуваат да си играат од радост и сами го формираат зборот „вечност“. Кај конечно е на слобода и заедно одат дома.


Волшебно гравче

 Некои фанови на Дизни можеби не се сеќаваат на краткиот анимиран филм „Мики и волшебното гравче“. Приказната ги следи Мики, Паја и Шиљо, кои се искачуваат на џиновскиот замок со дршка од магичен грав и таму наоѓаат заробена златна харфа што некогаш владееше со земјата над облаците и ја заштитуваше со својата музика.

Најголемата промена во споредба со оригиналната приказна се однесува на гигантот. Познати стихови, во кои гигантот споменува дека тој мириса на англиска крв и се заканува дека ќе направи брашно од коските на натрапникот, го известуваат читателот дека главниот лик е во животна опасност. Во филмската верзија, сепак, Мики открива дека Страшниот Вили е всушност несмасен неспособен, кој не претставува никаква опасност за него и неговите пријатели.

Мики успева да ја спаси златната харфа, но не станува толку богат и славен како момчето Џек во оригиналната приказна.


Анимираниот филм на Дизни „Голдилокс и арамијата“ од 2010 година ги задржа повеќето клучни детали од бајката на Браќата Грим „Златни блокови“, но имаше и елементи од приказната што беа „разводнети“ со цел филмот да достигне што е можно поголема публика. Во оригиналната приказна, сиромашен човек, на барање на неговата сопруга, која го чека нивното прво дете, започнува да краде зеленук од соседната градина, не знаејќи дека и припаѓа на злобна самовила. Нивната сосетка, г-ѓа Готел, еднаш фати крадец како краде и бара да го предаде нејзиното новороденче, со цел да се искупи. Госпоѓа Готел ја заклучува девојчето во кула без врати и скали. Годините минуваат и еден ден принцот ја наоѓа кулата, која се искачува до Златокоса со помош на нејзината долга плетенка, а потоа започнува да ја посетува секоја вечер. Г-ѓа Готел, сепак, наскоро открива дека Голдилокс чека дете и ја казнува со сечење на косата и протерување во пустината. Следната вечер, злобната самовила му фрла плетенка на принцот Голдилокс да се искачи, а потоа го остава заробен во кулата.

Дознавајќи дека го изгубил Голдилок, принцот се фрла од прозорецот на кулата. Тој некако успева да го преживее падот, но го губи видот. После неколку години талкање низ целиот свет, принцот доаѓа во пустината во која живее Голдилокс со своите близнаци. Солзите на Голдилокс му го враќаат видот и тој конечно ги запозна своите деца.

Снежана

Оригиналната верзија на „Снежана“ е далеку пострашна од онаа на Дизни. Учејќи дека ловецот не ја убил принцезата, злобната кралица во бајката за браќата Грим три пати ја посетува куќата на седум џуџиња. Таа најпрво и го продава маѓепсаниот појас на Снежана, од кога започна да се гуши и да се онесвести, но џуџињата пристигнуваат на време за да и го спасат животот. Тогаш тој и дава отровен чешел, што за малку ќе ја убие, но џуџињата повторно пристигнуваат на време. Во последниот обид кралицата и дава на Снежана отровно јаболко од кое ќе умира.

Не можејќи да ја оживеат, џуџињата ја сместуваат Снежана во стаклен ковчег, каде што ја наоѓа принц, кој им наредува на слугите да ја однесат во неговиот замок. Поради тресењето на ковчегот за време на пренесувањето, од грлото на Снежана испаѓа парче јаболко и таа оживува.

Принцот и Снежана ја казнуваат кралицата на нивната венчавка принудувајќи ја да танцува во црвени жешки чевли и таа умира пред нивните очи.