Адвокатoт на Бритни Спирс ја спореди менталната способност на пејачката со пациент во кома

11 октомври, 2020
1188185583321209045306347175492098524769301n-830x0

Адвокатот е застрашувачки пример за тоа како изгледа моментално менталната состојба на неговиот клиент

Адвокатот на пејачката Бритни Спирс (38), неодамна ја спореди нејзината моментална ментална способност со пациент во кома, што уште повеќе ги загрижи нејзините обожаватели ширум Светот.

Се чини дека стравувањата на обожавателите на Бритни Спирс се оправдани поради нејзината ментална состојба, бидејќи во моментот е многу болна. Дури и нејзиниот сопствен адвокат вели дека во моментов нема можност самата да потпишува правни документи.

На 7 октомври се одржа последното рочиште за притвор за Бритни Спрингс, а она што го изјави нејзиниот адвокат Сем Ингам загрижи многумина.

Тимот на Бритни бара Џоди Монтгомери да биде нејзин старател до февруари 2021 година, наместо нејзиниот татко Џејми Спирс, кој се повлече од таа позиција поради лошата здравствена состојба, но сега сака да продолжи да биде нејзин законски старател.

Иако и двете страни се појавија на сослушувањето преку Интернет, адвокатот на таткото на Бритни, Џејми Спирс, Лорејн Рајт, рече дека најдобро е Бритни да се појави лично на судењето.

„Можеби би било најдобро г-ѓа Спирс да се појави, така што сите ќе знаеме што мисли таа“, рече адвокатот.

– Не се обидуваме да ја натераме г-ѓа Спирс да дојде на суд. Јас сум извор на сите информации за неа на јавни обраќања и го претставувам токму она што го сака мојот клиент – изјави адвокатот на Бритни.

Судијата потоа го праша нејзиниот адвокат дали Бритни ќе потпише изјава во која од прва рака ќе ги опише своите чувства.

Ингам рече дека Бритни моментално нема можност да ја напише таа изјава и ја спореди со пациент во кома.

„Дури и пациентите во кома имаат нивни адвокати кои зборуваат во нивно име“, рече Ингам.

Тој не сакаше да каже дека е во кома на кој било начин, но го искористи тоа како пример за да покаже дека таа навистина не е способна да потпише никаков правен документ.