Анџелина Џоли проговори за насилството: „Честопати наместо близок човек, ќе ти помогне некој странец“

8 декември, 2020
nad

Насилството врз жените е кршење на основните човекови права. За жал, сè уште е присутно во секојдневниот живот на неколку жени кои сè уште се плашат за утре.

Ова е тема за која сè повеќе се зборува во последните години. Познатите личности играат важна улога во подигањето на свеста за истиот проблем, со тоа што голем број луѓе ги следат секојдневно. Една од оние што максимално ја користат оваа улога е актерката Анџелина Џоли, која често зборува токму на оваа тема.

Во најновото интервју за британскиот Харперс Базар, таа отворено зборува за насилството врз жените, но и советите што ги има за жртвите. Причината за ова беше последната кампања на ООН 16 дена активизам против родово насилство, за која таа е горд амбасадор.

‘Разговарај со некого. Обидете се да најдете некој што ќе ве сослуша. Бидете подготвени за итни случаи. На пример, изберете збор што ќе го користите како код со пријателите или семејството, кои ќе разберат дека сте во опасност. Започнете со градење мрежа и стекнете знаење. Жлосно е да се каже ова, но понекогаш нема да можете да бидете сигурни дека сите ваши пријатели ќе ви помогнат, честопати и потполно странец ќе ви помогне порано. Пред сè, бидете внимателни. Само вие навистина знаете во каква опасност се наоѓате и додека не пронајдете поддршка, ќе се чувствувате целосно осамено “, им рече таа на сите што стравуваат за празниците за време на кои ќе биде почесто дома со насилникот.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi