Арапските шеици ги избираат само најубавите жени за себе: Овие слики тоа го докажуваат!

22 мај, 2020
Naslovna

Иако општото мислење е дека жените во арапските земји се само под бурки, дека се необразовани и се занимаваат само со деца, ова сè уште не е точно

Источните убавици кои се во 21 век повеќе не се појавуваат само во бурки, тие дипломираат на колеџ и се неверојатни активисти. Тие воодушевуваат со својот стил, но и со нивниот неверојатен изглед.


Кралицата Ранија  

Кралицата на Јордан, Ранија, е сопруга на кралот Абдула Втори и мајка на наследникот на престолот, принцот Хусеин. Ранија активно ја води својата сметка на Инстаграм, борејќи се за правата на жените на Блискиот исток и е поддржувач на укинување на традиционалниот стил на облека. Самата кралица ја обожава облеката на Армани, таа дури фотографира и за модни списанија.


Принцезата Амер Ал-Тавел  

Принцезата на Саудиска Арабија отворено се залага за реформи во нејзината земја и докажува со нејзиниот пример дека може да се живее како што срцето диктира, а не со закони и стереотипи. Амер го доби високото образование во Соединетите Држави, вози автомобил, па дури и се разведе од сопругот. Сега оваа принцеза е на чело на добротворниот фонд „Alwaleed Philanthropies“

Моза бинт Насер

Втората сопруга на поранешниот емир Катра и мајка на новиот владетел на земјата. Моза го предводи Катарскиот фонд за образование, наука и социјален развој, а исто така е и претставник на УНЕСКО. Таа се залага за развој на слободни медиуми и имагинација да го претворат Катар во конкурент на Силиконската долина. Моза е мајка на седум деца која маѓепсува, не само со својот стил, туку и со својата идеална фигура.


Хаџа бинт ел Хусеин  

Сестра на сегашниот крал на Јордан и сопруга на шеикот на Дубаи, Мухамед Ибн Рашид ал Мактум. Принцезата се школувала на Оксфорд. Хаја е вклучена во добротворни работи и е претставник на мирот во ООН. Вклучена е во коњски спортови. Таа крена голема бура откако на крајот од минатата година избега од сопругот кон Лондон, каде се бори за старателство над децата на суд.