Бегаше од брак по цена на својот живот, а потоа почна да прави деца каде ќе стигне: Љубовната приказна на омилениот англиски актер!

29 ноември, 2020
235535_profimedia0505123090_ls

Некогаш херој на романтични комедии и заколнат ерген во приватниот живот, денес тој е сед шармер кој го прослави својот 60-ти роденден како оженет човек и татко на пет деца, а сега го покажува својот раскошен талент во тешки улоги.

Зрелите години бараат и зрели актерски улоги. Хју Грант штотуку наполни 60 години, па се појави пред публиката во бараната главна улога во новата серија „Дефект“, која за кратко време ќе добие неверојатна популарност. Во серијата, Грант игра навидум успешен и среќно оженет лекар, но откако една млада жена е убиена, откриено е дека Др. Џонатан Фрејзер не е баш таков каков што е портретиран, а за што лаже и кои мрачни тајни ги крие, можеби дури и неговата сопруга која ја игра маестро Никол Кидман, ќе дознаеме во продолженијата што следуваат.

Сега игра на искуство и талент

Но, едно е познато од првата сцена, а тоа е дека поранешниот млад симпатчен заводник од романтични комедии сега се претвори во возрасен човек кој повеќе не смета на сините очи и срамежливиот шарм, туку на искуството, сериозноста и, очигледно, талентот. . Улогите што го прославија во неговата младост беа толку во иста форма, што критичарите малку потценето коментираа за тоа како Грант „повторно се игра себеси“: во филмови како „Четири венчавки и погреб“, „Верувам во љубов“ и „Всушност љубов“ „Главниот јунак е секогаш ист, пристоен и закопчан дечко од подобра околина, кој на крајот сепак ги придобива девојките, па навистина изгледа дека Грант е приватно ист како на екранот.

Но, денес актерот тврди дека сите овие улоги се „чиста катастрофа“, а филмовите се „тотални фалсификати“.

– За режисерот Ричард Куртис секогаш беше смешно гледачите да мислат дека јас сум всушност финото момче во неговите филмови, бидејќи тој многу добро знае дека вистината е далеку од тоа. Тоа убаво момче никогаш не бев јас, јас само го глумев и тоа бараше вештина и подготовка – тврди Грант денес, кој особено се фокусираше на хитот „Верувам во љубов“, во кој на крајот се ожени со Џулија Робертс.

– Сигурен сум дека мојот лик и на Џулија Робертс оттогаш се разделија на најлош можен начин, со страшно скапи и злобни адвокати – прокоментира тој малку злобно.

Ниту богат, ниту привилегиран

Поради елегантниот англиски акцент што го зборува во филмовите, многумина веруваат дека самиот Грант е од повисока класа, но самиот актер тврди дека неговото детство не било ниту богато ниту привилегирано. Роден и израснат во Лондон, со татко поранешен офицер, мајка професорка и постар брат, Грант вели дека акцентот го усвоил во скапо училиште, каде што учел со стипендија.

– Моето семејство не беше сиромашно, но ние во никој случај не бевме богати – рече еднаш Грант, кој започна да глуми студент на Оксфорд, каде што исто така беше на стипендија.

Размислуваше за магистратура по историја на уметност, а потоа се одлучи за глума и продолжи како обично: претежно мали филмски и ТВ улоги, со некои поголеми, но ниту една што ќе го направи славен. Дури ни улогата на Лорд Бајрон во шпанскиот филм „Ремандо ал виенто“ во 1987 година не му донесе слава, но потоа тој ја запозна Елизабет Харли која ја играше неговата љубовница и, иако и двајцата беа прилично непознати млади актери во тоа време, тие станаа еден од најпознатите парови во медиумите. Тука сигурно помогна и Харли, која изгледаше и се облекуваше за да привлече внимание каде и да се појават. Но, вистинската медиумска сензација се случи кога Харли, облечена во легендарниот денешен фустан на Версаче со патенти, се појави како придружник на Грант на премиерата на филмот „Четири венчавки и погреб“ во 1994 година.

Следеа улоги во ист жанр, но Грант не обвинува никого освен самиот себе за стереотипот во кој падна.

– По „Четири свадби и погреби“, можев да направам што сакам, и морав да донесувам похрабри одлуки и да се обидувам со својата улога во различни улоги. Наместо тоа, решив да се повторувам практично без разлика, веројатно 17 пати по ред – изјави самокритично актерот.

Актерска трансформација

Тој се обиде да промени нешто со „Дневникот на Брижит Џонс“ во кој го глумеше антипатичниот Даниел, со филмот „Поради едно момче“ во кој се појавува како женкар (но повторно со романтично среќен крај), а потемната страна ја покажа во „Атлас на облаците“ каде играше шест различни карактери. Но, вистинска актерска трансформација се случи во 2016 година во филмот „Озлогласена Фиренца“, во кој Грант, како трогателно лојален партнер на амбициозната пејачка без слух, покажа талент еднаков на оној на неговата партнерка Мерил Стрип во насловната улога, во друг филм за мечката Падингтон, а особено во ТВ серијата „Многу англиски скандал“ каде се истакна како британски политичар Jeереми Торп чиј таен живот беше страшно надвор од контрола.

Тајната е во татковството

Грант благодарение на радикалните промени во неговиот приватен живот што се случија во последните десет години.

– Луѓето ми велат дека станав подобар актер во последните десет години и ме прашуваат зошто е тоа така. И мислам дека тоа е поради децата – објасни Грант со задоволство.

Претходно, актерот беше познат по тоа што тврдеше дека идејата за семеен живот му е најмалку привлечна и дека не размислува да се ожени или да има деца.

Тој раскина со Харли по 13 години врска (и откако полицијата го фати во орален секс со проститутка во автомобилот), потоа некое време се забавуваше со Џемина Кан и се зборуваше за врски со филмски партнери како Сандра Булок и Дру Баримор, но тој како да не се смири.

– Браковите на моите пријатели претежно се распаѓаат; Гледам наоколу и девет од 10 се во тотална кома – еднаш рече Грант, коментирајќи ја тајната на успешниот брак – многу вонбрачни врски.

– Дали мислам дека на луѓето им е судено да бидат во моногамна врска 40 долги години, без да изневерат? … Не! – изјави тој одлучно во радио емисијата на Хауард Штерн и отиде чекор подалеку, тврдејќи дека бракот ги црпи најлошите карактеристики кај луѓето, како што се посесивноста и љубомората, и дека е „крајно неромантично“. Нешто неочекувано, по сите овие тиради, Грант имаше четири деца за четири години, како да сакаше да надокнади сè што ќе пропушти, кратко потоа петто, а потоа се ожени.

Тој стана татко за прв пат по, како што ја опиша, „летечката врска“ со рецепционерката Тинглан Хонг, убава Кинеска жена која ја роди ќерката Табита во 2011 година.

– Ова не беше планирано, но Хју е среќен што не може да биде посреќен и ќе ги поддржува и мајката и детето од секој поглед. Тие се согласија за сè пријателски – изјави тогаш ПР на Грант.

 Љубовен рингишпил

Една година подоцна, Хју започна врска со Ана Еберштајн, 20-годишна шведска продуцентка, која му  го роди синот Џон Мунг. Потоа раскина со Ана и се врати, веројатно повторно летајќи, Тинглан, па во 2013 година со неа го доби синот Феликс, а потоа повторно започна врска со Ана, која две години подоцна роди девојче чие име не се знае.

– Во последно време, секој четврток ми се раѓа едно дете – духовито забележа Грант, а потоа на почетокот на 2018 година го доби петтото потомство. Во летото истата година, тој се ожени со Ана во градската општина Челзи, заедно со членовите на семејството, децата и неколку најблиски пријатели. Невестата носеше бело мини здолниште, тесна светлосина кошула и еспадрили, а младоженецот темно сина облека; единствениот необичен детал беше навредливиот венчален прстен на Грант со три црвени камења, додека Ана на раката носеше едноставен златен прстен.

По скромна церемонија, младенците, заедно со родителите и браќата на Ана и таткото и братот на Грант, се качија на автомобилите и заминаа да го прослават настанот далеку од очите на јавноста. Ана и Грант успешно кријат многу за нивната врска од јавноста, па затоа, на пример, не е познато каде и кога се запознале, како започнала нивната врска, како се вика нивната ќерка, па дури и кој пол е најмладото дете; можеби дури и ќе можат да сокријат дека Ана е бремена ако нејзината мајка не изјавила во шведски весник колку е среќна што има уште едно внуче.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi