„Бев грешка, мајка ми не сакала да ме роди..“ : Под насмевката на Мерлин Монро се крие тажна животна приказна

4 декември, 2020
159209_profimedia0147321829_ff


Американската филмска актерка Норма Џeин Мортенсон, попозната како Мерилин Монро, почина во 1962 година. Нејзиното тело е пронајдено во стан во Лос Анџелес, а официјална причина за смртта е предозирање со дрога што наводно ја земала актерката.

И покрај гламурозниот живот на филмското платно, реалноста што ја опкружуваше беше сосема поинаква. Фаталната убавица ја криеше тагата што ја придружуваше од раѓање. Нејзината мајка била сместена во душевна болница кога била дете, па затоа Монро живееше во дури 11 згрижувачки семејства, а таа помина скоро една година во сиропиталиште во Лос Анџелес. “Бев „грешка“. Мајка ми не сакаше да ме роди. Мислам дека никогаш не ме посакуваше “, рече актерката во една прилика.


Сепак, овие детали од нејзиниот живот се малку познати на пошироката јавност.

Фустанот што го носеше додека му го честиташе 45-от роденден на американскиот претседател Џон Кенеди на свој начин пеејќи ја песната „Среќен роденден, г. Претседател “, чинеше дури 1.267.500 американски долари. Ниту еден дотогаш не бил купен фустан за толку пари.

<p>Bila je oličenje glamura i seksepila, i skoro da nije bilo osobe koja nije želela da joj se približi i bude poput nje.</p>

Иако беше модна икона, најдобро се чувствуваше кога не носеше облека. Обожаваше да биде гола, а постојано шеташе пред шминкерите без облека. Таа позираше за првата насловна страница на списанието Плејбој во 1953 година, а за фотографија доби само 50 американски долари.

Обожаваше да готви, а луѓето што ја познаваа велат дека била добра во тоа.

<p>Bila je oličenje glamura i seksepila, i skoro da nije bilo osobe koja nije želela da joj se približi i bude poput nje.</p>

Иако влезе во историјата поради изреката „Дијамантите се најдобар пријател на жената“, таа немаше многу скап накит. Единствениот дијамант беше оној на прстенот што и го подари Џо Димаџио.