Бидете внимателни каде ги фрлате: Хируршките маски се распаѓаат во природата за 450 години!

10 јули, 2020
Naslovna

Ситуацијата е слична со нараквиците, визирите и заштитниот плексиглас.

Во екот на епидемијата, маски и нараквици, може да се каже, се наши најдобри пријатели. Бројот на заразени и мртви постојано расте, а оние што мораа да излезат надвор, покрај препораката да останат дома, најчесто се дружеа со овие реквизити.

Бидејќи интензитетот на епидемијата во светот се намалил, вонредната состојба и ограничувањата постепено се укинувале, покрај социјалното растојание, сè што останало е обврската да носат маски и нараквици.

Меѓутоа, додека тие нè штитат од една страна, од друга страна, како резултат на несовесност на луѓето, тие можат да предизвикаат друг вид проблем.

Материјалите од кои се направени маски, нараквици, стакло и се повеќе користени плексиглас, во повеќето случаи се неразградливи или многу тешко да се разградуваат.

Според Пластик Атак Франција, потребни се и 450 години за да се распаднат хируршки маски во природата.

Иако е потенцијално заразен отпад, тој може да се гледа по улиците почесто. Во Франција се разгледува предлогот за воведување казна од 300 евра за фрлање ваков отпад.

Иако казната за загрозување на јавните површини во Франција веќе постои и таа изнесува 68 евра, членот на француското национално собрание и иницијатор на идејата да плати 300 евра, Ерик Пејџ смета дека не е доволно.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi