Бидете внимателни што барате: Популарната пејачка стана „најопасна“ на Интернет!

10 октомври, 2020
број

Популарната пејачка со години ги пополнува насловните страници, благодарение на фактот што нејзините песни ги слушаат милиони. Во последно време, сепак, британската поп дива Адел е во центарот на вниманието поради нејзината телесна трансформација.

Имено, таа за краток временски период ослабе повеќе од 20 килограми, а интересно е што поради тоа се најде на удар на јавноста и обожавателите, кои сметаат дека сега стана иста како и сите други познати личности кои позираат на Инстаграм.

Покрај бројните дискусии на Интернет, неговата трансформација го привлече вниманието на неочекувана група луѓе – хакери и компјутерски криминалци. Тие ја користат нејзината моментална популарност и луѓето што бараат информации за Адел се обидуваат да „вметнат“ разни вируси на уредот.

Безбедносната компанија Мекафи предупредува дека таа е најопасната славна личност за пребарување во 2020 година, бидејќи потрагата по нејзиното име ги содржи најштетните врски.

Оттука, пребарувањето по поимот „Адел“ може да ги доведе корисниците до голем број лажни веб-страници каде што се загрозени нивните уреди, лични податоци и сл.

Покрај Адел, на списокот на најпознати познати личности од пребарувањето се најдоа и Ана Кендрик, Дрејк, Кара Делевињ, Чарли Д’Амелио, Алиша Кис, Аврил Лавињ, Бени, Камила Кабело и Бијонсе.