БОЈКОТ, НИКОТИН и МАЗОХИЗАМ се ПРЕЗИМИЊА НА ЛУЃЕ.. ПРОЧИТАЈТЕ го ПОТЕКЛОТО НА СИНОНИМИТЕ

10 јуни, 2020
b7b77c23a07fe45ab3e73dba5f120f93d727c329

Дали некогаш мислевте дека зборовите бојкот, никотин и мазохизам потекнуваат од нечие презиме? Еве ја нивната историја.

Бојкот

Кога Чарлс Бојкот мораше да ја напушти армијата поради болест, тој започна да работи како агент за сопственик на земјиште во округот Мeјо. Економската криза предизвика колапс на ирското земјоделство, поради што имало постојана закана од глад. Селаните тогаш ја формираа Ирската аграрна лига и во 1880 година му рекоа на Бојкотот дека треба да ја намали цената на киријата за 25 проценти. Тој одби, но не очекуваше дека ќе се бара од неговите работници прекин на работата и да започнат кампања за изолирање на Чарлс Бојкот од локалната заедница.

Никотин

Кога францускиот дипломат и научник Жан Никот се врати во Париз од Лисабон во 1561 година, тој донел со себе растение кое создава зависност. Никот се запознаа со ова растение во Лисабон, каде се претвораше во прав и служеше како лек против сè, дури и против карцином. Откако демонстрираше пред кралицата Кетрин Медичи како да се користи прашок што може да послужи како лек против нејзините главоболки, шмркањето тутун стана популарно во Париз. Во 1753 година, шведскиот натуралист Карл фон Лине, го даде на една сорта на тутун името Никот, во чест на француски дипломат, а активната состојка на ова растение, кое за прв пат беше изолирано во 1828 година, беше именувано како никотин.

Мазохизам

Леополд фон Захер-Мазох беше австриски писател на историски романи и романи со теми од алтернативна сексологија. Во 1869 година, тој и неговата љубовница бароницата Фани Пистор потпишаа договор според кој ќе биде нејзин сексуален роб шест месеци, под услов таа да носи крзно колку што е можно почесто. Во 1886 година, австрискиот психијатар Ричард фон Крафт-Ебинг го измисли изразот „мазохизам“ за да се опише потеклото на сексуалното задоволство од физичка болка и понижување.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi