Британскиот принц во скандал со педофилија

6 јуни, 2020
иоуиоуи

Иако драмите и игри во заднина на британското кралско семејство отсекогаш ја заинтригирале јавноста, во последните месеци ова семејство се чини дека не може да се ослободи од скандали. Имено, по скандалот со принцот Ендру, заминувањето на Меган Маркл и принцот Хари и вечната кавга меѓу двете војвотки, која кулминираше минатата недела кога британскиот таблоид излезе во јавноста со непознати детали за односот меѓу Меган Маркл и Кејт Мидлтон, 98-годишниот Принцот Филип. Според „Entertainment Times“, сопругот на кралицата Елизабета Втора, се нашол во центарот на скандал со педофилија поради неговиот чичко Монтбатен, за кој се откри дека сексуално нападнал малолетни момчиња.

Поранешниот генерален гувернер на Индија и чичко на 98-годишниот принц, кој, меѓу другото, е заслужен за средба со кралицата Елизабета Втора и принцот Филип, Дики Монтбатен, беше под истрага на Ендру Лоуни кој, според медиумите, открил дека офицерот на Кралската морнарица некогаш бил вмешан во педофилски скандал, каде тогашната полиција го обвинила за напад на малолетни момчиња.

Иако тоа беше една од жешките теми во медиумите во тоа време, деталите за скандалот никогаш не излегоа на виделина, заради заштитата од неговите две ќерки, тој се ожени со неговата сопруга Едвин, за која исто така беше познато дека е полна со измами и лаги. И покрај фактот дека чичко на принцот Филип почина во атентатот во 1979 година, контроверзниот член на семејството сега повторно ја разбранува јавноста, а споменатите медиуми наведуваат дека фактот дека самиот принц Филип е многу сличен на неговиот чичко, кој може да се види со годините, придонел за сè особено во неговите несоодветни коментари до жените.