ЧАРЛС Е ТАТКО ОД ПЕКОЛОТ Настан што долго време ги трауматизирал принцовите

23 јули, 2020
Annotation 2020-07-23 114105

Тие не беа како сите други деца

Принцот Вилијам и принцот Хари сигурно имаа сосема поинакво детство од сите други деца. Поради нивната аристократска крв, тие честопати мораа да бидат посветени на „кралските“ работи со кои нивните врсници не мораа да се мачат. Во една пригода, во разговор по повод 70-тиот роденден на принцот Чарлс, тие ги „отворија“ своите души откривајќи дека едно време наместо да се дружат со пријателите од училиште, морале да собираат ѓубре. Додека тогаш тоа го сфаќале како најголема казна и извор на гнев кон Чарлс, денес тоа многу влијаело врз нив, пишува Vanity Fair.

BBC неодамна сними документарен филм што се правеше претходната година со наслов „Принцот, синот и наследникот: Чарлс во 70-тите години“ во кој 38-годишниот Вилијам и три години помладиот принц Хари ја раскажаа целата приказна за еден настан што тогаш го доживеале како траума . Имено, на крајот на учебната година во Нортфолк, Англија, пред да заврши школската недела, принцот Чарлс ги „искористи“ своите двајца синови да собираат отпад. „Отидовме таму со стапчиња, собиравме ѓубре во пластични кеси“, рече принцот Вилијам во документарецот.

Иако во тоа време тие сакале да играат со своите соученици и да ја завршат „како што треба“ училишната недела, Чарлс имал подобра идеја со која сакал да ја подигне свеста за заштитата на животната средина кај неговите синови. Додека другите деца играле и уживале во игралиштата, младите принцови научиле важна животна лекција и го минувале своето време собирајќи пластика и ја чистејќи ја околината.

View this post on Instagram

#dukeofsussex ##archieharrison #princeharry #archie

A post shared by WindsorRoyals (@windsorroyals) on

Како и да е, на помладиот син на кралското семејство толку му се допаднал таквиот начин на размислување и благородност што решил да се посвети на тоа, поради што подоцна понекогаш пропуштал часови, призна тој. Тој не се одлучил секогаш да собира ѓубре на насочен начин, но кога ќе гоо видел ѓубрето, го „повело“ и не застанувал сè додека не го отстрани сето ѓубре.

‘Го правев тоа бидејќи сум испрограмиран да го правам, и татко ми така прави и всушност сите би требале, додаде принцот Хари, кој денес со исто така еколошки освестената глумица Меган Маркл го учи и својот син со истите начела.