Чувството беше како да бевме во утробата на огромно животно!

11 август, 2020
кјмн


Беше како да бевме во утробата на огромно животно, бучно и како се да се руши, ги опишаа американските астронаути Боб Бенкен (50) и Даг Харли (53) откако се вратиле од вселената на леталото на Crew Dragon. Се чувствував како некој да го удира седиштето со безбол палка додека облаците летаа покрај прозорецот, го опиша враќањето на астронаутот на НАСА, Боб Бехенкен, на Земјата по два месеци на вселенската станица. Тој и Харли се приземјиа во Мексиканскиот залив минатата недела, завршувајќи го првиот лет со комерцијален лет кон Меѓународната вселенска станица (ISS).

image

По враќањето на Земјата, капсулата требаше да се одвои од трупот со соларни плочи. Бехенкен ги доживеа фазите на разделување како некој да го удрил со безбол палка на седиштето. Тој го доживеал најсилниот непредвидлив удар кога падобранот се разделил, пред американскиот астронаут да слета во Мексиканскиот Залив. Тие влегоа во вселената на 30-ти мај. Минувајќи низ Земјината атмосфера, капсулата развива температура од скоро 2.000 степени Целзиусови поради триење, забавувајќи го движењето на 563 километри на час. Потоа се отворија првите падобрани. Отворањето на падобранот уште повеќе го забави вселенското летало, кое на крајот слета на морската површина со брзина од околу 20 километри на час.

image


Екипажот Драгон се движел низ орбитата на Земјата со брзина од 25.000 километри на час – како во слободен пад, но за да може капсулата со астронаутите да слета безбедно на Земјата, мораше да се забави доволно. За да се постигне ова, астронаутите ангажирале нафрлачи да дејствуваат во спротивна насока од движењето на бродот. Тие успешно оперираа капсула која, како што се очекуваше, падна во Мексиканскиот Залив. Неколку бродови „SpaceX“ веќе беа распоредени таму.

image
image

Целта на SpaceX е да го обучи Crew Dragon за рутински летови на вселената. Леталото на Муск ќе продолжи да го користи НАСА во иднина, кој инвестираше 100 милијарди американски долари во вселенскиот проект ISS.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris