Дали забележувате промена во изгледот на Јелена Џоковиќ пред и откако таа стана веган?

9 мај, 2020
Насловна

Јелена Џоковиќ, директорката на Фондацијата Новак Џоковиќ и сопругата на тенисерот знаат дека добрата исхрана е основа за добро здравје.

Јелена пред пред да стане веган

Бидејќи тенисерот Новак Џоковиќ боледува од целијачна болест, тоа е – има нетолеранција на глутен и двајцата внимаваат на тоа што јадат. Пред неколку години, Јелена реши да биде исклучиво на диета базирана на растенија, а на својот профил на Инстаграм често ги споделуваше рецептите за оброците што ги консумира заедно со своите деца кои исто така се на диета базирана на растенија.

Еден од оброците на Јелена содржи ореви, овошје, зеленчук и масло, што за неа е многу хранлива чинија која дава многу енергија.

Како што еднаш рече на својот профил на Инстаграм, во нивната куќа нема шеќер и наместо тоа користи мед, урми, сируп од агава, јаворов сируп. На тој начин тој ја задоволува желбата за слатки и така, како што вели, тој нема изговор да посегне по нешто слатко.

Тој пие многу пијалаци и шејкови кои се богати со свежо овошје и зеленчук, како и ореви.

Исхраната од растително потекло и помогна да ја врати својата девојачка линија на неверојатно брз начин после две бремености, а покрај диетата, и помогна и физичката активност.

Додека некои ја прекоруваат Јелена дека изгубила голема тежина во последно време, други веруваат дека славната мајка на две деца никогаш не изгледала подобро и дека може да послужи како добар пример за другите кои живеат здрав и балансиран живот.