Дами со лесен морал, покер и пијанки – Како Никлас Бендтер потроши 7.000.000 евра на коцкање?

15 мај, 2020
nikolas

Познатиот дански фудбалер ја заврши кариерата на 31-годишна возраст, поради неговиот лош начин на живот.

Некогаш најголемиот талент на европскиот фудбал, Никлас Бенттнер откри дека потрошилдури 7.000.000 евра на коцкање и ноќен живот!

– Не сум сигурен, никогаш не сум броел навистина, но изгубив околу 7.000.000 евра покер. Играв со професионалци, немам проблем со зависност од коцкање – откри Бендтнер, а потоа продолжи:

View this post on Instagram

🔥❄️

A post shared by Nicklas Bendtner (@bendtner) on

– Една вечер во казино во Лондон изгубив огромна сума. Имаше многу пари … Оттогаш, играм помали улоги, и тоа само со пријателите. Го правам тоа за забава и се обидувам да контролирам колку губам.

View this post on Instagram

Det ikke altid som det ser ud🙏🏼

A post shared by Nicklas Bendtner (@bendtner) on

Тој ја започна својата фудбалска кариера во клубот Тарнби од Копенхаген, а во 2004 година стана јуниор на Арсенал. Кога Арсен Венгер ги виде неговите физички способности, по само две години, го постави во првиот тим. Сепак, дури и тогаш Дане започна да излегува ноќе, па францускиот тренер сакаше да го дисциплинира со тоа што се пресели во позајмена куќа во Бирмингем во 2006 година. Во таа сезона, Бенттнер забележа 42 натпревари и постигна 11 голови.

View this post on Instagram

👀

A post shared by Nicklas Bendtner (@bendtner) on

Тој се врати во Арсенал во 2007 година, но повторно не можеше да се бори за стартните 11.

Повторно, англискиот печат пишуваше за неговиот лош карактер, пијанство, дружење со девојчиња со лесен морал и коцкање. Сепак, му немаше спас.

Тој го добил прекарот „Господ“ заради неговата врска со бароницата Керолин Луел Брокфорд, данска аристократка, која го роди својот син Никола. Во текот на целиот живот, тој бил проследен со скандали, тепачки во пијана состојба, така што во ноември 2018 година бил осуден на 50 дена затвор по напад врз таксист. Тој не се пожали, беше виновен, па казната ја помина во куќен притвор.

https://www.instagram.com/p/B6JVp8wpm7P/?utm_source=ig_embed