„Девојката што ја сакав“: Седум факти за нетипичната романса што се сеќаваме денес

30 април, 2020
Naslovna

Барбара Стрејсенд е американска пејачка, актерка, режисерка и продуцент и се смета за еден од најуспешните ликови на шоубизнисот на сите времиња. Таа е една од ретките луѓе што ги освои наградите Оскар, Тони, Еми, Греми, Златен глобус и Пибоди во текот на нејзината кариера.

На 78-от роденден на Барбара Стрејсенд, се сетивме на нејзиниот филм „Девојката што ја сакав “ (The Way We Were), кој стана популарен кај љубителите на романси иако нема класичен среќен крај, со атипична филмска хероина во центарот.

1. Не беше лесно да се снима филмот „Девојката што ја сакав“

Во 1970-тите, Барбара Стрејсенд и Роберт Редфорд беа едни од најпопуларните актери во Холивуд. Кога медиумите открија дека парот работи на ист филм, јавноста беше воодушевена, а обожавателите  ја искористија секоја можност да ги „одвлечат“ од снимањето. Особено беше тешко за публиката да ја долови финалната сцена на филмот, што се случи во Менхетен.

2. Противниците се исцртуваат пред и зад камерата

Барбара Стрејсенд го отелотворува бестрашниот марксистички активист Кејти Мороски во филмот, кој се вљубува во Хабел Гардинер (Роберт Редфорд) и покрај тоа што нејзината суштина е спротивна. Барбара и Роберт станаа добри пријатели на сетот, иако привлекоа сосема поинаков пристап кон глума. Таа отсекогаш била типот на актерка која ги истражува сите детали во сценариото до најмалите детали, притоа да биде поинтуитивна во извршувањето на својата работа.

3. Филмот не требаше да биде романса

Иако „Девојката што ја сакав“ денес се смета за една од најзаборавните љубовни приказни на филмското платно, ова парче од славната Сиднеј Полак требаше да биде повеќе насочено кон политичките работи. Ова е прв холивудски филм кој зборува за ерата на „ловот на вештерки“ на Мекарти. Но, заради политичките притисоци и заради неверојатната хемија меѓу двајцата главни актери – уредувањето зазеде малку поинаков тон. Оваа одлука не им се допадна на главните актери.

4. Несогласувања на сетот

 Сценариото за филмот го напиша Артур Лоран, кој исто така имаше свое искуство со прогон во Холивуд поради наводни комунистички тенденции. Несовпаѓањето помеѓу оригиналното  сценарио и она што навистина беше снимено и конечно монтирано и прикажано на големите екрани низ Америка, создаде многу тензии на снимањето помеѓу Артур Лоран и режисерот Сиднеј Полак, зад кое стоеше големо студио како Колумбија Пикчрс.


5. Барбара Стрејсенд не сакаше да пее

Познатата американска пејачка не сакаше да пее за саундтракот на филмот. Но, за среќа, продуцентите успеаја да ја премислат. Филмската музика придонесе за популарноста на оваа љубовна драма, а најзначајно е насловната песна „The way we are“ од Марвин Хамлиш, во изведба на Барбара Стрејсенд, која исто така ја освои престижната награда Академија за најдобра оригинална песна во 1975 година.

6. Улогата на Хабел Гардинер требаше да припадне на друг

За улогата на згодниот и талентиран сценарист Хабел Гардинер, продуцентите некогаш го сметаа Ворен Бити. Но, Барбара сакаше да глуми со Роберт Редфорд. Редфорд првично ја отфрли улогата затоа што сметаше дека неговиот лик е еднодимензионален и немаше одредена длабочина. Подоцна се согласи затоа што ги открил сите недостатоци на Хабел.


7. Нетипична филмска хероина

Филмот „Девојката што ја сакав“ не постигна значителен успех кај критичарите, но беше – и останува – високо ценет од публиката и 45 години од нејзината премиера. Главниот лик на филмот, кој го играше маестрално, Барбара Стрејсенд, која беше номинирана за награда Академија во категоријата најдобра актерка, исто така, придонесе за ова. Во 1970-тите, не беше невообичаено да се види женски протагонист на големиот екран кој пркоси на општеството и стереотипите, и на крајот и на нејзиниот сопруг заради неговите „радикални“ верувања.