До кога се смета дека си тинејџер – не е 19 години како што мислевте

26 мај, 2020
52556-shutterstock_1497988673

Некако е логично да тинејџ годините траат додека не наполните 19 години, бидејќи со 18 години станувате полнолетен и возрасна личност. Но сепак не е така ??

Тинејџерските години во сечиј живот се годините кога е дозволено да се донесуваат лоши одлуки, да се експериментира со се и сешто или да живеете како да нема утре. Ова е период кој ќе го памтите како нјаубав и најлош заедно.Но дали знаете до која година сте службено тинејџери. Не е ни до 18 ни до 19 години како што повеќето мислите. Истражувањата од 2018 година на Lancet Child & Health Journal тврдат дека тинејџ периодот започнува од 10 годинни и трае се додека не наполните 24 !, а имаат и добро објаснување за ова.

Научнниците порано верувале дека пубертетот почнува околу 14 години кога одредени хормони почнуваат да работат, но тоа не е секогаш така. Оние кои се хранат здраво и водат здрав живот првите знаци на пубертет може да ги добијат и многу порано. Затоа за долна граница се смета 10 години, а горната 24 години, а како е тоа возможно? Човечкото тело и мозок се развива и расте се до 20-тата годин. Пред тоа животот изгледал поинаку и децата морале брзо да растат, но денес транзицискиот период од детство до созревање е многу подолг.

Истражувачите велат дека поради начинот на живот кој е целосно се има променето во споредба со пред 50 години, и луѓето поинаку созреваат па затоа и поинаку треба да се гледа на тинејџерството, кое според нив сега е од 10 до 24 годишна возраст.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi