Дуа Липа: Пропагирање на „Голема Албанија“ и провоцирање на Србите

19 јули, 2020
Annotation 2020-07-19 152225

Британската пејачка со албанско потекло Дуа Липа предизвика бура со објавата на Инстаграм, во која се вели „Зошто Косово не е и нема да биде Србија“, а потоа побара од „ Apple “ да ги вклучи независните Косово и Палестина во мапите на своите производи. Србите кои ја следат нејзината работа, а меѓу нив и некои јавни личности, остро реагираа на објавите на Дуа. Сепак, ова не е првпат Дуа Липа да ја пропагира идејата за независно Косово и „Голема Албанија“. Таа очигледно го прави тенденциозно и систематски.

Јелена Карлеуша реагираше и на последниот пост на Липа, јавно и одговори преку својот Инстаграм.

„Драга Дуа Липа, те сакаме овде во Србија. Екстремизмот не е одговор на кој било начин (знаеш дека лидерот на Косово е во Хаг, тој се соочува со обвинение за воени злосторства, итн. Можете да најдете лоши луѓе од обете страни) “, изјави Карлеуша и продолжи:

„Те молам, користи ги социјалните мрежи за ширење љубов, мир и музика (и врати се на Косово да бидеш со твојот народ). Испраќам многу љубов на сите добри луѓе ширум светот “, рече Ј.К., објавувајќи го она што Дуба Липа го објави на Инстаграм.

Пропагирањето на независно Косово е вообичаен манир на оваа пејачка, која сега е светски позната.

По натпреварот што српската репрезентација го играше против Швајцарија пред две години, Дуа Липа го поддржа начинот на кој репрезентативците на Швајцарија, Џердан Чаќири и Гранит Джаке, го прославија голот.

Таа потоа ги поздрави на Инстаграм потезите на Джаке и Шаќири, кои по головите ги раширија дланките на гради, со што ги симболизираа нивните симпатии за идејата за т.н. „Голема Албанија“, затоа што таков поздрав се користи поради орелот на албанското знаме.

Додека селекторот на швајцарската репрезентација го осуди мешањето на политиката и спортот и изјави дека ова не е соодветен начин за прославување на гол, се чини дека Дуа не го дели тоа мислење.

Потоа, на Твитер реагираше пејачката Гоца Тржан, кој напиша:

„Дали некој ќе забрани емитување на оваа Дуа Липа на нашите радио станици, аман?“, Праша Гоца во тоа време јавно објаснувајќи го нејзиниот револт.

„Секако дека не мислам дека музиката треба да биде забранета, аман!!! Единствено, како обожавател на талентот и успехот на Дуа Липа, ме повредуваат нејзините постојани застрашувачки изјави на тема Косово. Што не е јасно?! „Косово ме боли, не знам за вас“, напишаТржан во тоа време.

Дуа Липа минатата година на фестивалот „Сончев рид“ во Приштина, на кој таа е организатор и учесник, покажа дека не го одбира местото или времето кога ќе ја промовира идејата за „Голема Албанија“.

Имено, таа потоа ги поздрави сите присутни со симболот на двоглав орел. Како што се наведува, таа ја воодушеви публиката со таа провокација. Сепак, вистинско изненадување следеше малку подоцна.

Мајли Сајрус настапи на споменатиот фестивал, што се одржа во Приштина од 2ри до 4ти август, а Дуа Липа ги известуваше обожавателите за тоа на нејзиниот Инстаграм во тоа време. Во таа прилика, Сајрус, меѓу другото, ја нарече Липа „кралица на Косово“.

По Дуа Липа, и Мајли Сајрус испрати порака до публиката преку Инстаграм, во која се наведува дека е подготвена за Косово.

А пред да излезе на сцената, Мајли објави и видео со зборовите:

„Чест ми е што вечерва настапувам овде и имам можност да поминувам време со мојата пријателка Дуа Липа. Одиме, Косово! “

Во истата година, за време на фестивалот во нејзина организација, Дуа Липа во ноќно излегување ја одигра националната албанска игра шота, покриена со албанското знаме, и ја објави на својот Инстаграм профил.

„Понекогаш треба само да станеш и да покажеш колку си Албанец “, стои во описот на овој пост.

На почетокот на оваа година, Дуа Липа повторно успеа да предизвика негативни реакции од Србите, честитајќи ја 12-годишнината од т.н. независно Косово на Инстаграм.

Таа на Инстаграм објави две фотографии од знамето со порака:

https://www.instagram.com/p/B8q2gf1BqNb/?utm_source=ig_embed

„12та година на независност. Една нација, едно знаме “, пишуваше во описот.

Ваквиот потег на една светски позната пејачка тогаш ги разлути нејзините следбеници, кои на повеќе различни јазици и порачаа: „Косово е Србија“, „Врати се во Србија“, „Ти си таков националист, Косово е дел од Србија“, и тие беа само некои од многуте коментари на лутите следбеници.

Сличен манир има и Дукаџин Липа, таткото на Дуа Липа, кој објави фотографии од деца Албанци пред помалку од еден месец со опис:

„Вчера се потсетивме на времето пред 21 година, кога над милион косовски Албанци беа присилно протерани од своите домови и својата земја за време на брутална операција за етничко чистење, спроведена од страна на српските сили на Косово. Секој светски ден на бегалците и секој ден, ние ќе застанеме покрај угнетените бегалци. Ширете љубов, а не војна “, напиша Дукаџин во својата скандалозна објава.

Исто така, треба да се напомене дека Дуа Липа, како гостинка на крајот на март во подкастот „Table Manners“ со Џеси Вер, рече дека нејзината баба од страната на мајка и е Босанка, и дека има и босански корени.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi