Една од најплатените и најубавите жени во Холивуд денес го слави својот 36-ти роденден, па да се потсетиме како се менуваше со годините

22 ноември, 2020
1351908

Слатката Скарлет Јохансон прерасна преку ноќ во една од најсексапилните актерки во Холивуд и воопшто жените, а по повод нејзиниот роденден денес се присетуваме како славната актерка се менуваше со возраста

Иако е родена во Бронкс, таа има дански корени од страната на нејзиниот татко, што го објаснува нејзиниот млечен пат, длабоки сини очи и руса коса. Почна да глуми како дете, најпрво во кината во Њу Јорк, а од 1994 година во филмови.

Светската слава ја стекна со улогата во филмот „Коњ кој шепоти“, што ја потврди само со подоцнежните улоги во филмовите „Изгубени во преводот“ и „Последниот удар“. По снимањето на филмот „Завршен удар“, режисерот Вуди Ален ја прогласи за своја нова муза.

Кога првпат започна да се појавува на црвениот тепих, како на пример во 2009 година на премиерата на филмот „Не му значиш“, Скарлет Јохансон беше само американска душичка пред блескавата кариера во филмот. Денес, 36-годишната актерка е една од најбараните и најплатените во Холивуд, а многумина ја сметаат за една од најубавите жени во Светот.

Таа тогаш имаше долга кафеава коса исто како типична американска девојка од соседството, но со текот на времето започна да експериментира со фризури и облека и многу брзо стана секс симбол за кој сонуваат мажите, а жените сакаат да бидат во нејзината кожа.

Седум години откако магазинот Esquire ја прогласи за најсекси жена на Светот, заносната актерка стана прва што ја освои титулата по втор пат во 2013 година, а истата година беше прогласена за најдобра актерка на Филмскиот фестивал во Рим.

Филмската sвезда на Марвел е мажена за колегата актер Рајан Рејнолдс и францускиот новинар Ромен Дауриак со кого ја има петгодишната ќерка Роуз, а по два неуспешни брака, нејзината верба вољубовта ја врати Колин Јост, sвезда и коавтор на Saturday Night Live. заплови во брачните води кон крајот на октомври на интимна церемонија.

Скарлет и Колин се запознаа во текот на неговата прва година во шоуто „Saturday Night Live“, кога тој доби задача да напише скица за познатата актерка, која го водеше шоуто за прв пат. Скицата всушност требаше да биде пародија на емисијата „My Super Sweet Sixteen“ на МТВ, а 38-годишниот Колин Jост се сети на сето тоа во своите мемоари „A Very Punchable Face“.

„Се сеќавам на неа убава, паметна, драга и застрашувачки софистицирана. А таа ја имаше таа благодат и насмевка што никогаш не сум ги видел ниту од тогаш “, откри Колин Јост.