Ексклузивно интервју со Хју Грант: „Јас водам прилично поинаков и за многумина можеби неверојатен живот“

15 ноември, 2020
bd9514677b16e29434aa

Ексклузивно, славниот актер зборува за себе, друштвото и новата серија на HBO „Слом“ во која игра со Никол Кидман и Доналд Сатерленд.

Кога актерите како Хју Грант, Никол Кидман и Доналд Сатерленд се обединат на еден проект, режисер е Сузан Биер, а сценариото е на Дејвид Е.Кели, тогаш неговиот успех е загарантиран. Ова беше токму рецептот за новата серија на HBO„Слом“, која започна да се емитува во октомври, а по тој повод ексклузивно интервју даде познатиот англиски актер Хју Грант, кој и самиот признава дека бил на малите екрани. привлече амбиција на овој потфат. Открива и зошто тој самиот не гледа телевизија, зошто размислувал да се откаже од актерството и зошто го „презирал“ својот повик.

– Да бидеме реални, ова е проект „со педигре“. Почнувајќи од серијата во режија на Сузан Биер чии филмови јас лично ги обожавам, особено данските. Тука е и Дејвид Е. Кели, кој е крал на американското телевизиско пишување, а да не зборуваме за силна екипа предводена од Никол Кидман. На ваква се согласува серија и пред да се отвори сценариото, навистина би било тешко да се одбие – искрено вели Хју Грант и додава дека серијата го привлече уште повеќе кога го доби сценариото во раце. Тој сфати, посочува, дека е брилијантно напишано и за време на читањето имал голема желба да ја сврти новата страница цело време, а тоа е токму она што му е исклучително важно во приказната.

– Серијата има огромна доза на неизвесност, умирав да дознаам што ќе биде во втората епизода откако ќе ја прочитам првата. За тоа, писателот треба да има навистина голем талент! Па дури и ја контактирав Кели за да ми даде навестување за тоа што ќе се случи следно. Проблемот е, имено, во телевизиските проекти што повеќето од нив не се ни целосно напишани кога ќе започнат преговори, така што го добив сценариото само за првата епизода и тешко е да се потпише договор за нешто што не знаете како завршува. Затоа пред конечната одлука разговарав и со режисерот и со сценаристот и малку им додевав, иако скоро веднаш знаев дека ќе се согласам со оваа улога – се сеќава тој и вели дека според него главната карактеристика на оваа серија е тоа што ликовите не се она што беа на почетокот.

– Разликата помеѓу површината, она што е видливо за нас и она што е добро скриено под таа површина е фасцинантно добро и добро претставено. Исто така, можам да кажам дека актерите сакаат да играат такви ликови и да ги тестираат границите во нивното портретирање – заклучува Хју Грант, кој верува дека луѓето отсекогаш биле привлекувани од мистерии и драми.

– Скандали, нечии темни тајни, пикантност … Мислам дека тоа е во сите нас, само некои се преправаат дека не ги интересира поуспешно од другите. Злото е апсолутно фасцинантно и компулсивно, и колку што луѓето се згрозени од тоа, тие се толку привлечени од гледањето на тоа. Ова не е ништо ново, дури и во времето на Шекспир, публиката сакаше да го гледа масакрот на театарските табли – вели Грант. Значи, додека оваа серија ги следи животите на припадниците на повисоката класа во Њу Јорк, тој не смета дека богатите луѓе имаат повеќе тајни од другите. – Не, мислам дека нема никаква разлика. Но, сфаќам дека серии и филмови се создадени за мрачни тајни во добростоечки семејства затоа што публиката ужива гледајќи како се распаѓа животот на „привилегираните лица“. Секогаш е поголем спектакл во очите на публиката, нели? Но, мислам дека сите имаме тајни и сите веројатно ќе ги открие еден ден Google, Facebook или некој друг што „ни ги краде животите“ – саркастично заклучува Грант.

– Од една страна, верувам дека целта на оваа серија е дополнително да се доведе во прашање нашата реалност затоа што сите живееме во време кога темелно се разнишани темелите на западната култура, целата либерална демократија. Оваа серија е всушност метафора за разнишано општество преку приказ на навидум среќно и стабилно семејство чии темели пропаѓаат преку ноќ. Можеби луѓето ќе ја мразат поради тоа и можеби ќе речат дека имале доволно несигурност во сопствениот живот да ја гледаат на телевизија, а можеби затоа не можат да се изначудат – ни вели Грант. Во оваа серија, на сосема ново ниво, се доведува во прашање дали воопшто ги познаваме луѓето околу нас, оние со кои живееме и со кои го споделуваме секојдневието. Заплетот го следи навидум хармоничното семејство на психотерапевтот Грејс Фрејзер кој го игра Никол Кидман, нејзиниот сопруг Џонатан го играше Грант и нивниот син го играше Ноа Џуп. Тука се и Доналд Сатерленд како татко на Грејс Фрејзер, Едгар Рамирез во детективска улога, Лили Рабе, Нома Думеввени, Софи Грејбол, Матилда Де Анџелис, Исмаел Круз Кордова… Првата од шесте епизоди кои премиерно се прикажуваат секој понеделник на HBO и платформата HBO GO ги покажува хармоничните животи на овие исклучително богати жители на Њу Јорк кои купуваат чаша вода на аукција за неверојатни фигури, но многу брзо насилната смрт открива дека тие повеќе не се познаваат или никогаш не се познавале.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi