Eми Вајнхаус денеска ќе наполнеше 37 години! Последниот концерт го имаше во Белград, а вака ги помина последните моменти!

14 септември, 2020
еми

Ејми Вајнхаус, една од најголемите светски sвезди, денес би наполнила 37 години, ако не трагично починаше во 2011 година на 27-годишна возраст.

Ејми зад себе остави бројни хитови, а нејзиниот живот беше проследен со бројни скандали. Имено, таа покрај својот фантастичен глас беше позната и по бурниот живот и „испадите“ што се случија поради борбата против зависноста од дрога и алкохол.
Родена е во еврејско семејство во Саутгејт, Лондон и живееше со нејзиниот татко Мичел, таксист и нејзината мајка Џенис, која работеше како фармацевт и нејзиниот брат Алекс. Таткото често ги пееше песните на Френк Синатра Ејми кога таа беше девојче, а тој навика ја пренесе на неговата ќерка, која подоцна се смири на училиште затоа што и таа пееше на часови. На деветгодишна возраст се запишала во театарско училиште, каде поминала четири години, а потоа одела во училиштето на Силвија Јанг, од каде што била избркана поради прободување на носот.

Нејзината љубов кон музиката стануваше посериозна со текот на годините, а на 13-годишна возраст, Ејми ја доби својата прва гитара, а потоа започна да пишува музика. Во тие години, таа исто така се испроба како новинар во шоубиз и настапи со џез-бендови.

Таа се здоби со голема популарност по објавувањето на нејзиниот прв албум, по што следуваа само нејзините музички успеси.

Една од нејзините најпопуларни песни „Rehab“ е создадена сосема случајно во студиото, додека таа му се пожалила на својот продуцент дека нејзините родители и пријатели ја принудуваат да започне со третман на зависност од алкохол.

Последниот концерт го одржа помеѓу 18 и 19 јуни 2011 година во Белград, а во тоа време едвај стоеше на нозе, а на сцената беше само 11 минути.

Како што претходно пишуваа странските медиуми, таа последните мигови од животот ги поминала лежејќи во кревет со шише вотка, гледајќи ги нејзините видеа, а потоа наводно и се смеела на себе.