Емили Ратајковски го обвини фотографот: Се сеќавам на неговите прсти во мене, тоа многу болеше!

16 септември, 2020
нас

ЕМИЛИ РАТАЈКОВСКИ го обвини фотографот Џонатан Ледер за сексуалниот  напад врз неа за време на снимањето во неговиот дом во Катскилс во 2012 година. Тој ги негира обвинувањата.

29-годишната манекенка и актерка напиша дека агентот ја испратил на неплатена снимка за списанието Дариус во домот на Ледер, а и таму требала да  преспие.

Кога дошла кај Ледер, Ратајковски открила дека ќе се снима во долна облека, а за да изгледа зрело, прифатила чаша црвено вино што и ја понудил фотографот.

“Тие ме научија дека е важно да изгледам опуштено. Агентот секогаш ми велеше:” Никогаш не знаеш со кого ќе снимаш после тоа “”, напишала Ратајковски.

По снимањето во долна облека, фотографот, наводно, и рекол: „Ајде да пробаме сега без облека“.

Само што се соблеков, дел од мене се скамени. Почнав да лебдам надвор, гледав како се враќам во кревет. Ги напучив усните, размислував како изгледам на камера. Блесоците беа толку силни и испив толку многу вино што црните дамки пред моите очи се зголемуваа “, напиша таа.

Кога шминкерката заспа, Ратајковски признава дека се чувствувала многу будна, но и „многу, многу пијана“. Таа и Ледер се прекриваа со ќебе на каучот, тврдејќи дека тој потоа започнал да ја испрашува за нејзините момчиња и ја гледал како ги трие нозете за да се стопли.

Тој рече дека му се допаѓа тоа што го правам со нозете, јас јасно го паметам тој момент. Мразев што тој коментираше за нешто што го правев за да се утешам. Повеќето од тоа подоцна ми остана во магла, освен како се чувствував. Не се сеќавам на бакнувањето, но се сеќавам на неговите прсти одеднаш во мене. Се посилно и посиилно, тој ги туркаше и ги туркаше како што никој никогаш претходно не ме допрел, ниту па од тогаш.

View this post on Instagram

Birthday 🤍🙏♊️

A post shared by Emily Ratajkowski (@emrata) on

Фотографиите направени во тоа време ги објави Ледер во колекционерско издание Ледер / Ратајковски во 2016 година, а таа тврди дека издавачот Империјал Издаваштво немаше право да ги користи ниту тие фотографии. Портпаролот на издавачката куќа во вторникот изјави дека нејзините обвинувања се лажни.

“Ние сме длабоко потресени од последните (лажни) обвинувања на г-ѓа Ратајковски, кои ги упати поради желба за публицитет. Г-дин Ледер ги негира нејзините тврдења дека била” малтретирана “. Тажно што е толку одмаздољубива што лаже пред новинарите”, рече портпаролот.

View this post on Instagram

☁️

A post shared by Emily Ratajkowski (@emrata) on

Ледер исто така негираше сè, велејќи дека нејзините обвинувања се „премногу ефтини и детски“.

“Дали сте свесни за кого зборуваме? Таа девојка во тоа време беше гола во магазинот„ Трети “! И скокна гола во видеото на Робин Тик. Дали навистина сакате некој да верува дека е жртва?” изјави тој.

Неговиот потпарол тврди дека Ратајковски знае дека нема законска основа да го забрани објавувањето на фотографиите и затоа го обвинила за сексуално злоставување.