ЕМОТИВНИ ЗБОРОВИ-Меган Маркл за прв пат во јавноста откако го изгуби детето

14 декември, 2020
profimedia-0474903081

Војвотката од Сасекс се појави во неделата на програмата CNN Heroes

Меган Маркл, 39-годишната сопруга на принцот Хари, се појави во јавноста за прв пат откако откри дека го изгубила своето бебе во јули. Како дел од програмата CNN Heroes, Маркл зборуваше за предизвиците со кои се соочуваат борците со пандемија, но и за сите оние кои останаа без храна и засолниште поради опасниот вирус.

„За една година која беше предизвик за секого, јас бев инспирирана од приказни за сочувство во нашите заедници. Низ целата земја, луѓето ја оставија настрана нивната потреба да се собираат и да се дружат и тие го поддржаа ставот дека е важно целото општество да биде далеку едни од други некое време “, рече Маркл.

Од март, додаде Маркл, сè се смени.

 „Пандемијата имаше катастрофално влијание врз многу семејства. Премногу од нив се соочија со шокантно прашање како да стават храна на семејната трпеза? Но, соочени со оваа разорна реалност, ние исто така ја видовме силата на човечкиот дух и извонредните начини на кои заедниците реагираат во овие тешки времиња. Видовме добро во луѓето, во нашите соседи и воопшто во целата заедница, кои решија да не стојат само додека нивните соседи се гладни“, изјави војвотката од Сасекс за CNN Heroes.

Таа ги пофали граѓаните кои се погрижија децата да не останат гладни, како и оние кои ги хранеа сите стари лица и ризични групи на кои не им беше дозволено да ги напуштат своите домови.

„Вечерва ги славиме овие тивки херои, од кои некои ги познавам, а други ги поздравувам од далеку. Овие лица станаа и се грижеа за најосновните потреби на нашите граѓани. Ни покажаа на сите дека дури и во најмрачните времиња, кога ќе се држиме заедно, имаме моќ да потсетиме некој друг дека има надеж и дека на крајот сè ќе биде во ред “, заклучи Меган Маркл.

Откако се пресели во нејзината матична држава Калифорнија во март заедно со нејзиниот 36-годишен сопруг принцот Хари и нивниот едно и пол годишен син Арчи, Меган извесно време волонтираше во областа на Лос Анџелес, а во април таа и принцот Хари помогнаа во дистрибуцијата на оброци за Project Angel Food, непрофитна добротворна организација што готви, подготвува и доставува оброци на луѓе чие здравје е особено изложено на ризик за време на пандемијата на коронавирусот.

Во јуни, тие ја посетија Homebody Industries, организација за социјална заштита која работи на подобрување на животот на поранешните затвореници и им се придружија на „Homies“ кои работат во барови и пекари за да подготват храна за стари лица и млади луѓе погодени од здравствената криза. Јули беше особено болен за избеганиот кралски пар затоа што Меган абортираше.

Таа за New York Times изјави дека обичното јулско утро се претвори во голема болка.

„Се разбудив, ги нахранив кучињата, ја средив облеката и боичките на Арчи, ја врзав косата во опашка и го извлеков Арчи од лулката“, започна актерката. Потоа, додаде таа, чувствува дека нешто не е во ред.

„Откако му ја сменив пелената, почувствував силен грч. Се спуштив на подот со Арчи во рацете, пеејќи приспивна песна за да нѐ смири двајцата. Веселата мелодија беше во целосна спротивност со моето чувство дека нешто не е во ред “, продолжи таа.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris